3. 4. 2025
Hlavné zásady pre urýchlenie rozvoja veternej energetiky, kritériá pre vytvorenie akceleračných zón a tiež úlohy budúceho investora či gestora takýchto zón predložil envirorezort na verejnú diskusiu. Čo môžu čakať investori, povoľovacie orgány či miestne komunity?

S oneskorením, ale predsa. Envirorezort, ktorý je vykonávateľom reformy z Plánu obnovy zameranej na rozvoj veternej energetiky, predstavil pracovný návrh metodiky pre rozvoj veternej energie na Slovensku. Do 7. mája môže verejnosť zasielať v predpísanom formáte podnety pre ďalšie dopracovanie.
V rámci predmetnej reformy je stanovené, že do konca 4. kvartálu minulého roka mali nadobudnúť účinnosť právne predpisy o oblastiach vhodných na výrobu energie z OZE tiež sa mal uverejniť návrh metodiky na vytvorenie takýchto vhodných oblastí. Následne do konca tohto roka sa majú vytvoriť pilotné oblasti vhodné na rozvoj vetra s minimálnym výkonom 300 MW a začať uplatňovať konečná metodika pre tzv. akceleračné zóny.
Ako vznikala metodika?
Za účelom vypracovania metodiky a jej diskusie s vybranými verejnými, súkromnými i mimovládnymi subjektmi vznikla ešte na jeseň 2023 pracovná skupina na Národnej implementačnej koordinačnej autorite. Zároveň bolo v nadväznosti na úlohu z uznesenia vlády uzavreté memorandum medzi ministerstvom hospodárstva a Jadrovou energetickou spoločnosťou Slovenska (JESS), podľa ktorého mala firma zabezpečiť vypracovanie metodiky aj pripraviť vytvorenie pilotných akceleračných zón. V nedávnom článku sme písali aj o vytvorení štúdie citlivosti oblastí územia Slovenska pre rozvoj veterných parkov, ktorú pripravila mimovládna organizácia SOS/Birdlife a financovala práve spoločnosť JESS.
V pracovnej skupine boli zastúpení experti MŽP, ministerstva hospodárstva, spoločnosti JESS, zástupcov organizácií miest a regiónov (ZMOS, ÚMS, SK8), zástupcov mimovládneho sektora (Klimatická koalícia, SOS/Birdlife), Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI), prevádzkovatelia prenosovej a distribučnej sústavy, ÚRSO, ÚVZ, apod.
Podľa ostatnej monitorovacej správy k pokroku v Pláne obnovy, ktorú vláda schválila začiatkom februára, malo MŽP zabezpečiť zdieľanie pracovného návrhu metodiky pre diskusiu odbornej verejnosti do 7. februára. Rezort tak urobil až teraz.
Čo hovorí zverejnený návrh?
Podľa dokumentu je akceleračná zóna lokalita vhodná na rozvoj veternej energie, na ktorej sú uľahčené povoľovacie procesy, a v ktorej sú umiestnené veterné turbíny podľa podmienok popísaných v tejto metodike, a je možné v nej okrem veterných turbín umiestniť aj kombináciu technológii (výrobných, spotrebných aj uskladňovacích).
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.