Energetický a klimatický plán: Kto a ako transformuje OZE na Slovensku?

25.10.2019

Návrh komplexnej energetickej stratégie Slovenska do roku 2030 je v procese pripomienkovania. Úspech pri dosahovaní cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie závisí od teplárov, ktorí by si mohli nárokovať rozsiahle prevádzkové aj investičné dotácie.

Rezort hospodárstva predložil verejnosti na oficiálne medzirezortné pripomienkovanie návrh Národného integrovaného energetického a klimatického plánu (NECP). Oproti predbežnej verzii došlo na základe odporúčaní Európskej komisie a po rokovaniach s relevantnými subjektmi pôsobiacimi na Slovensku k niekoľkým úpravám.

Cieľ pre zníženie emisií skleníkových plynov pre sektory mimo obchodovania s emisiami (non-ETS) bol stanovený na mínus 20 %, čo predstavuje zvýšenie oproti vlani deklarovanej úrovni 12 %. Spracované opatrenia pre dosiahnutie príspevku v oblasti energetickej efektívnosti však ukazujú hodnoty o niečo nižšie (30,3 %) ako je európsky cieľ 32,5 %. Kľúčovými budú sektory priemyslu a budov.

Slovensko už v súčasnosti deklaruje prepojenosť elektrických sústav nad 50 %, čo by si malo zachovať aj v roku 2030, takže stanovený cieľ na úrovni minimálne 15 % bude splnený.

V našom článku sme sa bližšie pozreli na oblasť zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Ambícia je až 20 %

Podiel OZE na hrubej konečnej energetickej spotrebe pre rok 2030 bol z pôvodne deklarovaných 18 % zvýšený na 19,2 % a alternatívne by mohol stúpnuť až na 20 %. Navýšenie cieľa na minimálne 19,2 % avizoval zástupca ministerstva hospodárstva už minulý týždeň na konferencii ENERGOFÓRUM® 2019.

V oboch prípadoch má byť splnený požadovaný cieľ 14 % OZE v doprave.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK