Energetická chudoba v EÚ je zadefinovaná. ÚRSO tvrdí opak

27. 3. 2025

Jednotná definícia energetickej chudoby v EÚ ani povinné opatrenia, ktoré majú členské štáty prijať, sa ešte neodzrkadlili v slovenskej legislatíve ani praxi. Na transpozíciu máme čosi vyše pol roka.
Zdroj: Freepik

„Za veľký problém považujem fakt, že v súčasnosti chýba jednotná definícia energetickej chudoby na úrovni Európskej únie. To znamená, že každý členský štát si musí túto otázku vyriešiť sám,“ uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík v nedávno publikovanej tlačovej správe.

Faktom však je, že jednotná definícia je už v európskej legislatíve zakotvená, a to dokonca od septembra 2023. Po niekoľkoročných rokovaniach bola vtedy prijatá nová smernica EÚ 2023/1791 o energetickej efektívnosti. Opomínanie európskej právnej úpravy môže súvisieť s tým, že dosiaľ nebola transponovaná do slovenského právneho poriadku a rezort hospodárstva sa tým ani neponáhľa. Hoci termín vyprší 11. októbra 2025. Keďže ide o smernicu a nie priamo účinné nariadenie, voľba foriem a metód pre implementáciu povinností sa ponecháva na jednotlivé štáty.

Čo hovorí smernica?

Smernica v čl. 2 bode 52 zaviedla pojem energetickej chudoby ako „nedostatočný prístup domácnosti k základným energetickým službám, pričom tieto služby poskytujú základné úrovne a dôstojné štandardy pre život a zdravie, vrátane primeraného vykurovania, teplej vody, chladenia, osvetlenia a elektrickej energie pre spotrebiče v relevantnom vnútroštátnom kontexte, existujúcej vnútroštátnej sociálnej politike a iných relevantných vnútroštátnych politikách, spôsobený kombináciou faktorov, medzi ktoré patrí aspoň finančná nedostupnosť, nedostatočný disponibilný príjem, vysoké výdavky na energie a nízka energetická efektívnosť obydlí“.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať