Dokážu nám batérie alebo vodík pomôcť v energetickej kríze?

4. 11. 2022

Už dnes je viac než isté, že zelené technológie budú v budúcnosti hrať prím nielen v doprave, ale aj priemysle. Zároveň, téme inovatívnych energetických riešení sa kladie čoraz väčší dôraz aj kvôli aktuálnej energetickej a environmentálnej kríze. Ktoré riešenia však môžu byť najefektívnejšie v praxi? Mali by sme sa zamerať na batérie? Alebo je efektívnejším riešením práve vodík?

  • Dňa 10. novembra 2022 sa v odborných diskusiách stretnú experti z politického, energetického, dopravného a priemyselného sveta na konferencii ENERGY MANIFEST Fórum 2022 v Grand Hotel River Park v Bratislave

  • Diskutovať budú o možných riešeniach aktuálnej energetickej krízy, energetickej transformácii, uhlíkovej neutralite, ale aj možnostiach využitia batérií a vodíka

  • Konferencie sa zúčastnia silné mená v energetike a politickom živote

  • Ešte stále sú dostupné aj posledné vstupenky

Všetko podstatné sa dozviete na druhom ročníku prestížnej konferencie ENERGY MANIFEST Fórum 2022, ktorej sa zúčastní hneď niekoľko významných odborníkov zo sveta energetiky. Tá sa bude konať už 10. novembra v bratislavskom Grand Hoteli River Park. Konferencie sa môžete zúčastniť osobne aj online, pričom stále máte šancu zakúpiť si svoju vstupenku. Konferenciu organizuje Slovenská batériová aliancia (SBaA) v spolupráci s Národnou vodíkovou asociáciou Slovenska (NVAS), pričom patronát nad podujatím prevzal Maroš Šefčovič. 

„Sme veľmi radi, že po koronakríze máme možnosť zorganizovať ďalší ročník tejto prestížnej konferencie. Dnes je totiž viac ako kedykoľvek predtým potrebné o týchto témach diskutovať. Podarilo sa nám zostaviť naozaj zaujímavý program, ktorého sa zhostia poprední odborníci z politického, energetického, ale aj dopravného či priemyselného sveta,“ uvádza Marián Smik, predseda Slovenskej batériovej aliancie.

  • PRVÝ PANEL BUDE VENOVANÝ ENERGETICKEJ TRANSFORMÁCII A UHLÍKOVEJ NEUTRALITE

Energetická transformácia a cesta k uhlíkovej neutralite do roku 2050. Aj to sú aktuálne najdôležitejšie ciele, ktoré si špecifikovala EÚ. Tejto tematike bude venovaný aj prvý panel konferencie. Moderátorského kresla sa v tomto prípade zhostí Vazil Hudák (člen dozornej rady SBaA), pričom s hosťami bude diskutovať o príležitostiach členských štátov EÚ, energetickej transformácii, dostupných technológiách, dekarbonizácii na nadnárodnej úrovni, financovaní projektov, skladovaní energie, ale aj konkrétnych možnostiach pre Slovensko.

V paneli sa stretnú MAROŠ ŠEFČOVIČ (podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad), LÍVIA VAŠÁKOVÁ (generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR), NORBERT HOVANČÁK (člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, a.s.) a GABRIEL SZABÓ (podpredseda predstavenstva Slovnaft, a.s.).

  • DRUHÝ PANEL ODHALÍ POTENCIÁL USKLADŇOVANIA ENERGIE DO BATÉRIÍ

Aký potenciál má uskladňovanie energie do batérií v našom regióne? Ako sme na tom s dostupnosťou vysokokapacitných batérií, aké inovatívne riešenia tento trh ponúka a ako vyzerá regulačný rámec pre akumuláciu energie? A čo je dôležité, môžeme dať takýmto batériám druhý život či využiť ich ako zdroj flexibility pre podporné služby? To budú otázky, ktoré sa bude v druhom paneli odborníkov pýtať Marián Smik, predseda SBaA.

V diskusii sa stretnú ANDREJ JURIS (predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví), PETER DOVHUN (predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS), RUDOLF SIHLOVEC (predseda predstavenstva a CEO InoBat Energy) a MARTIN KUMPAN (konateľ Slovenské elektrárne – energetické služby).

  • TRETÍ PANEL BUDE PATRIŤ VODÍKU A JEHO VÝVOJU NA SLOVENSKU AJ V EÚ

Záverečný panel konferencie sa zameria na vodík v kontexte klimatických cieľov, energetickej bezpečnosti a prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo. Odborníci budú diskutovať o spustení vodíkových hubov, kľúčových výzvach rozvoja vodíka, ekologických aspektoch, jeho využití v doprave aj v priemysle, ale aj spolupráci so susednými krajinami, vrátane Ukrajiny. Na tieto témy sa zameria moderátor panelu, Ján Weiterschűtz, predseda NVAS.

Panelu sa zúčastnia PETER HEGEDUŠ (riaditeľ NVAS – Klaster a Eurowind Slovakia), RASTISLAV ŇUKOVIČ (generálny riaditeľ eustream), PETER HOLBA (Hydrogen strategy project manager, DALITRANS), VLASTIMIL PAVLÍČEK ( riaditeľ pre nove technologie pre strednú a východnú Európu Air Products Slovakia) a DAN KURUCZ (Country managing director Czech Republic & Slovakia ALSTOM).

Všetky informácie o konferencii ENERGY MANIFEST Fórum 2022, paneloch a diskutujúcich, ale aj predaj lístkov nájdete na www.energy-manifest.com

ENERGOKLUB® je mediálnym partnerom podujatia. 

Mohlo by vás zaujímať