EÚ plánuje ukončiť závislosť od ruskej energie. Slovensko nesúhlasí
7. 5. 2025
Európska komisia predstavila plán na ukončenie dovozu dodávok energie z Ruska. Dovoz zemného plynu má skončiť do konca roka 2027. Obmedziť chce aj uzatváranie zmlúv o dodávkach uránu a jadrových materiálov z Ruska. Slovenskí vládni predstavitelia dokument odmietli ako ideologický a nerealizovateľný. Európska komisia včera (6. 5.) predstavila cestovnú mapu, ktorá má nasmerovať Úniu k energetickej nezávislosti EÚ od Ruska. V roku 2024 totiž po rokoch poklesu došlo k oživeniu dovozu ruských energetických nosičov do Európy. Desať členských štátov EÚ doviezlo 52 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo predstavuje asi 19 % celkového dovozu plynu do EÚ. Okrem toho tri krajiny doviezli dohromady aj 13 miliónov ton ropy. Viac ako 2 800 ton obohateného uránu alebo paliva do jadrových elektrární smerovalo do siedmich členských krajín. Dovoz ruského uhlia bol sankciami zakázaný.
Európska komisia podčiarkla, že sú potrebné koordinovanejšie opatrenia, keďže nadmerná závislosť EÚ od dovozu energie z Ruska predstavuje bezpečnostnú hrozbu. „Vojna na Ukrajine brutálne odhalila riziká vydierania, hospodárskeho nátlaku a cenových šokov. Vďaka plánu REPowerEU sme diverzifikovali naše dodávky energie a výrazne znížili niekdajšiu závislosť Európy od ruských fosílnych palív. Nastal čas, aby Európa úplne prerušila svoje energetické väzby s nespoľahlivým dodávateľom,“ uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
Navrhnuté opatrenia podľa Komisie zachovajú bezpečnosť dodávok energie do EÚ a zároveň sa obmedzí akýkoľvek vplyv na ceny a trhy. Spolieha sa pritom najmä na rast celosvetových dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a zároveň pokles dopytu po plyne, diverzifikáciu zdrojov a urýchlenú energetickú transformáciu smerom k obnoviteľným zdrojom energie.
„EÚ dnes preukazuje silu a odhodlanie. Odkaz pre Rusko je jasný: „Už nebudete vydierať naše členské štáty. Už žiadne eurá nepôjdu do vašej vojnovej truhlice. Váš plyn bude zakázaný. Vaša tieňová flotila bude zastavená,“ dodal eurokomisár pre energetiku a bývanie Dan Jørgensen a zdôraznil význam výroby vlastnej čistej a cenovo dostupnej energie namiesto dovozu drahých fosílnych palív.
V nadväznosti na cestovnú mapu plánuje Komisia predstaviť v júni legislatívne návrhy, prostredníctvom ktorých sa majú opatrenia dostať do praxe.
Do konca tohto roka by mali členské štáty pripraviť národné plány, v ktorých stanovia, ako prispejú k postupnému ukončeniu dovozu ruského plynu, jadrovej energie a ropy. V nich by mali napríklad krajiny uviesť objem importov ruského plynu podľa existujúcich kontraktov vrátane klauzúl take-or-pay, harmonogram opatrení na dosiahnutie cieľa ukončiť dovoz ruského plynu a tiež diverzifikačné možnosti a technické schopnosti nahradiť tento plyn.
Hlavné návrhy
V oblasti zemného plynu sa má zlepšiť transparentnosť, monitorovanie a vysledovateľnosť ruského plynu na trhoch EÚ. Brusel chce zabrániť uzatváraniu nových zmlúv s dodávateľmi ruského plynu prostredníctvom plynovodov aj formou LNG. Existujúce spotové zmluvy sa majú ukončiť už do konca roka 2025 a nové by nemalo byť možné uzatvárať. Komisia ďalej navrhuje zastaviť všetok zostávajúci dovoz ruského plynu aj prostredníctvom dlhodobých zmlúv najneskôr do konca roka 2027. Slovenský plynárenský priemysel má pritom uzavretú zmluvu s Gazpromom na dodávku plynu do roku 2034.
Krajiny by mali tiež v rámci nových plánov pripraviť opatrenia, na základe ktorých sa dovoz ruskej ropy ukončí do konca roka 2027. Komisia chce predstaviť aj riešenia problému ruskej tieňovej flotily, ktorá prepravuje ropu a chce pokračovať v presadzovaní sankcií voči týmto plavidlám.
Viac