Čína zostáva najatraktívnejšou krajinou pre investície do OZE

7.5.2018

Zdroj: Freepik

Zvažujete investovať peniaze do obnoviteľných zdrojov? Najpríťažlivejšie prostredie poskytuje Čína. Jej vedúca pozícia sa potvrdila v tohtoročnom rebríčku štátov, ktorý zverejnila konzultačná spoločnosť EY. Vo svojej pravidelnej správe hodnotí široké spektrum ekonomických aj politických faktorov.

„V čase vzostupu protekcionizmu, je sektor obnoviteľných zdrojov energie vystavený riziku,“ upozornil Ben Warren zo spoločnosti EY. „Rastúce úrokové sadzby a ukončenie kvantitatívneho uvoľnenia vedú k rastu nákladov a znížia tok lacného kapitálu, ktorý zaručil dramatické nasadzovanie OZE kapacít v nedávnych rokoch,“ uviedol.
Zdroj: EY

Hoci sa Čína vyšvihla na čelo lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov, ich mohutný rozmach už ukázal aj slabú stránku rozvoja. Tou je, obdobne ako inde, nepripravenosť sústavy. Mesto Yan´an sa kvôli problémom so sústavou rozhodlo obmedziť výstavbu veterných parkov – povolenia mieni vydávať formou lotérie. Vláda v Pekingu zase koncom apríla nariadila striktnú implementáciu povinnosti vykupovať prioritne elektrinu z OZE a prednostného pripájania projektov.

Európsky reštart

Ak majú investori v hľadáčiku bližšie, európske trhy, príležitosti sa nájdu aj tu. Oproti spomaleniu v posledných rokoch, ktoré poznačilo obmedzovanie štátnych dotácií, sa situácia v európskych krajinách pomaly zlepšuje. Svoje umiestnenie v indexe si značne vylepšili viaceré štáty, obzvlášť Holandsko, Belgicko a Írsko.

Holanďania sa intenzívne snažia naplniť svoj cieľ pre podiel OZE v energetickom mixe do roku 2020. Rovnako ako Slovensko si ho stanovili na úroveň 14 %. Údaje za rok 2016 však ukázali, že dosiahli len úroveň 6 %. Nedávne aukcie na výstavbu veterných offshore elektrární a tiež fotovoltických zdrojov dopadli pozitívne – investori sú ochotní ich stavať dokonca aj bez priamej finančnej dotácie. Vláda sa ich napríklad rozhodla podporiť tým, že zabezpečí pripojenie nových zelených elektrární do sústavy, čím sa znížia projektové náklady.

Analytici EY vidia pozitívne aj vývoj v Írsku, kde sa plánuje nová forma technologicky neutrálnych aukcií  a tiež sa odsúhlasila výstavba nového severojužného prepojenia sietí, ktoré by malo do roku 2030 umožniť pripojenie nových zdrojov s inštalovaným výkonom 4,5 GW. Po značnom minuloročnom poklese investícií do OZE sa očakáva ich rast aj v susednej Veľkej Británii, pričom pôjde najmä o solárne projekty i onshore veterné parky bez dotácií.

Poľsko – veľké straty, ale nádej žije

Spomedzi našich susedov figuruje v indexe atraktívnosti len Poľsko. Napriek sľubným vyhliadkam pre veterné parky si aj tu developeri prechádzajú krušným obdobím. EY uvádza, že vlani o svoje peniaze prišlo asi 70 % poľských veterných parkov.

Zákon z roku 2016 prakticky stopol ich výstavbu. Zaviedol totiž podmienku, podľa ktorej sa môžu nové veterné turbíny postaviť jedine vtedy, ak je ich vzdialenosť od existujúcich budov najmenej 10-krát väčšia ako výška turbín. Taktiež sa zvýšili dane z nehnuteľností pre onshore veterné inštalácie. Navyše viaceré štátom vlastnené energetické firmy zrušili alebo sa usilovali zmeniť podmienky zmlúv o odbere elektriny (PPA) s developermi. Americká firma Invenergy aktuálne vedie medzinárodnú arbitráž proti Poľsku, v ktorej požaduje náhradu až vo výške 700 miliónov dolárov.

Zmenu k lepšiemu ale odborníci očakávajú v súvislosti s novelou zákona o OZE, ktorá by mohla zrušiť zavedené sadzby dane z nehnuteľnosti a priniesť priaznivejšie podmienky. Po získaní súhlasu Bruselu by sa tiež v tomto roku mali spustiť aukcie na výstavbu inštalácií s výkonom nad 500 kW. Biomasa by zase spolu s uhlím mohla získať peniaze z nového mechanizmu kapacitného trhu.

Zmrazené očakávania

Pokles v rebríčku EY zaznamenalo viacero štátov Južnej Ameriky a tiež Afriky. Nie úplne ružovo to vidia analytici ohľadom investícií v Indii, ktorá bola vlani na 2. mieste v rebríčku. Dôvodom je neudržateľnosť agresívne nízkych ponúk v aukciách na výstavbu solárnych aj veterných elektrární, hrozba zavedenia až 70-percentného cla na dovoz solárnych panelov a tiež viaceré spory medzi developermi a prevádzkovateľmi distribučných sústav, ktoré vyvolávajú obavy medzi investormi.

V Japonsku zase došlo k výraznému zníženiu výkupných cien a zostrila sa konkurencia na trhu, čo malo v minulom roku za následok asi 80 bankrotov solárnych firiem.

Južná Afrika v indexe EY klesla oproti vlaňajšku z 19 až na 34 miesto. Príčinou sú omeškania v mnohých plánovaných projektoch postavených na zmluvách o odbere elektriny, ale najmä silná opozícia voči OZE z radov uhoľného sektora a kovo-priemyslu. Tie sa obávajú straty pracovných miest a rastu cien elektriny. Investori do obnoviteľných zdrojov sa tak čoraz viac obzerajú po iných afrických krajinách, ako sú Zambia, Madagaskar či Senegal.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK