Česi otočili. Priamy plynovod s Rakúskom je stále v hre

5.2.2019

Projekt plynovodu BACI ožíva. Kým ešte pred rokom sa zdalo, že vízia historicky prvého priameho plynovodného potrubia medzi Českom a Rakúskom je nereálna, v súčasnosti sa situácia javí inak. Slovenský prepravca Eustream je hlasným odporcom tohto projektu. Za jeho zmrazenie v minulosti loboval aj minister hospodárstva Peter Žiga.

Zdroj: Freepik

Plynárenská mapa strednej Európy podlieha v súčasnosti viacerým pohybom. V desaťročnom pláne rozvoja prepravnej sústavy v ČR (2019 - 2028) nájdeme niekoľko zaujímavých zmien, ktoré môžu ovplyvniť aj Slovensko. Český prepravca, spoločnosť NET4GAS, je povinný plán konzultovať so všetkými relevantnými hráčmi na trhu. Schváliť ho musí český regulátor ERÚ aj vládny rezort priemyslu a obchodu.

Najzásadnejším zvratom oproti minuloročnej verzii je možná realizácia plynovodu BACI. Ak by sa projekt uskutočnil, išlo by o prvé priame plynárenské spojenie medzi ČR a Rakúskom. Potrubie by spojilo kompresorovú stanicu Břeclav s Baumgartenom, najväčším obchodným uzlom v regióne.

BACI je opakujúcou sa tému od roku 2013, ale jeho sprevádzkovanie sa začiatkom minulého roka javilo ako nepravdepodobné. Argumenty o výhodnosti projektu nepresvedčili český regulačný úrad. ERÚ ho vyradil z desaťročného plánu, pretože nesúhlasil, aby náklady na výstavbu prepojenia znášali české domácnosti. Stalo sa tak napriek tomu, že BACI bol zaradený do tretieho zoznamu projektov spoločného záujmu (PCI). NET4GAS proti stanovisku regulátora protestoval žalobou.

O rok neskôr ERÚ svoj názor zmenil. Z aktualizovaného desaťročného plánu vyplýva, že Česko sa myšlienky priameho plynovodu s Rakúskom nevzdalo. Od nového potrubia si prepravca NET4GAS sľubuje lepšiu integráciu trhov a väčšiu konkurenciu, ktorá by sa prejavila v nižších cenách plynu.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK