Cena silovej elektriny pre domácnosti ostáva zastropovaná

21. 11. 2024

Domácnosti budú mať aj v roku 2025 cenu elektriny so zastropovanou komoditou na úrovni 61 EUR/MWh. Vláda sa dohodla s najväčším domácim výrobcom elektriny. Oprávnení odberatelia si objem baseload elektriny dohodnú priamo so Slovenskými elektrárňami bez účasti sprostredkovateľa. Ako bude celá schéma fungovať?

Zdroj: Freepik

Vláda schválila všeobecný hospodársky záujem (VHZ) pri dodávkach elektriny pre domácnosti, na základe ktorého budú Slovenské elektrárne aj v budúcom roku poskytovať komoditu za zastropovanú cenu 61 eur za megawatthodinu (EUR/MWh).

Ministerstvo hospodárstva (MH SR) v najbližších dňoch vydá rozhodnutie, podľa ktorého bude spoločnosť povinná v roku 2025 vyrobiť a ponúknuť na predaj tzv. oprávneným dodávateľom elektrinu v maximálnom kumulatívnom ročnom množstve 6 TWh pre účely jej dodávky spotrebiteľom v domácnosti, Z doterajšej rovnice vypadne agent, ktorým bola štátna firma Slovenský plynárenský priemysel. Elektrárne tak budú komoditu poskytovať priamo oprávneným dodávateľom, ktorí ju o to požiadajú.

V roku 2023 silová elektrina tvorila len 35 % koncovej ceny elektriny pre domácnosti. Druhou najdrahšou zložkou sa stali straty z distribúcie, ktoré tvorili podiel 25,5 % na koncovej cene elektriny. Výška ostatných regulovaných poplatkov v budúcom roku ešte nie je jasná. Regulačný úrad zatiaľ stanovil len ceny za prenos elektriny. Vláda zase znížila DPH na elektrinu na 19 %.

Dopady

Rezort hospodárstva, ktorý vypracoval analýzu dopadov opatrenia, ho odôvodnil pretrvávajúcou vysokou volatilitou cien, infláciou, negatívnym dopadom konsolidácie verejných financií na obyvateľov, zvýšeným rizikom energetickej chudoby na obyvateľov, ktorí vynakladajú vysokú časť svojich príjmov na bývanie a energie, ale tiež dobrovoľnosťou zapojenia dodávateľov elektriny do schémy a jej časovo obmedzenou platnosťou – len na jeden ďalší rok.

Ako jeden z dôvodov sa tiež uviedol predpokladaný rast výdavkov domácností na energie, predovšetkým výdavkov na plyn a teplo na vykurovanie a na prípravu teplej vody, avšak premiér aj ministerka hospodárstva na tlačovej konferencii po rokovaní vlády ubezpečovali, že aj v prípade cien plynu a tepla vláda onedlho prijme opatrenia proti ich zvyšovaniu.  

„V prípade, ak by na rok 2025 nebolo znovu schválené navrhované opatrenie vo VHZ, tak by referenčná cena pre výpočet koncovej ceny elektriny na dodávku pre domácnosti pre rok 2025 bola o približne 62 % vyššia než ako pri jeho realizácii. Zároveň, v prípade, že by sa nepokračovalo v opatrení vo VHZ, došlo by k medziročnému zvýšeniu spotrebiteľských cien v domácnostiach zamestnancov o cca 30 %, v nízkopríjmových domácnostiach o cca 33 % a v domácnostiach dôchodcov o 41 %,“ vypočítalo ministerstvo.

Celkový odhadovaný objem výdavkov, ktorý vďaka zavedeniu VHZ na rok 2025 nebudú musieť odberatelia elektriny v domácnosti vynaložiť, je podľa ministerstva hospodárstva približne 227 miliónov eur.

Podľa memoranda uzavretého medzi SR a elektrárňami mala cena elektriny v budúcom roku stúpnuť na 67 EUR/MWh. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček pre médiá uviedol, že súhlasili so zachovaním súčasného cenového stropu, keďže od čias podpisu memoranda sa cena komodity na trhu znížila, bol spustený 3. blok Mochoviec a majú od vlády garantované nezvyšovanie daní ešte rok po ukončení VHZ, teda aj v roku 2026. Teoreticky tak Slovenské elektrárne prídu o potenciálnych 36 miliónov eur.

Ako to má fungovať?

Celková ponuka má predstavovať množstvo elektriny v maximálnom objeme 6 TWh, rozdelené medzi dodávateľov elektriny, pričom 5,9 TWh bude vyhradených pre dodávateľov vykonávajúcich činnosť dodávky elektriny pre domácnosti na konci októbra 2024 a 0,1 TWh bude vyhradených pre možných nových dodávateľov elektriny pre domácnosti, ako aj prípadného navýšeného odoberaného množstva oproti množstvu stanovenému podľa stavu k 31. decembru 2023.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať