23. 5. 2025
Slovenskí a zahraniční odborníci diskutovali na pôde Stavebnej fakulty STU v Bratislave o výzvach dekarbonizácie a úlohe moderných teplárenských systémov.

V Bratislave sa v pondleok (19. mája) uskutočnila odborná konferencia „Inteligentné teplárenstvo – energia, ktorá pulzuje pod povrchom mesta“ o budúcnosti centrálneho zásobovania teplom (CZT). Zámerom podujatia bolo predstaviť smart riešenia. „Dnes už nerobíme len teplo. Naše systémy CZT dodávajú aj chlad, elektrinu a zabezpečujú podporné služby pre prenosovú sústavu. Inteligentné teplárenstvo nie je víziou budúcnosti – je to dnešná realita. Slovenské teplárne už dnes fungujú ako významný stabilizačný prvok energetickej infraštruktúry,“ uviedol Stanislav Janiš, predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).
Centrálne vykurovanie, vrátane inteligentných zdrojov, ponúka podľa neho komplexné riešenie, ktoré zahŕňa nielen dodávku tepla, ale aj stabilitu energetickej siete a ochranu životného prostredia. „Systémy CZT prevádzkujú veľké zdroje, ktoré podliehajú prísnej environmentálnej kontrole a musia plniť všetky legislatívou stanovené emisné limity. Toto je len jedna z devíz CZT, vďaka ktorej majú mestá čistejšie ovzdušie,“ dodal Janiš.
Zdroj: SZVT
Systémy CZT sú podľa šéfa SZVT efektívnejšie pri distribúcii tepla, vrátane nízkoteplotného vykurovania pre moderné budovy. Mali by byť súčasťou nových developerských projektov. Ako zdôraznil Stanislav Janiš, pre developerov a budúcich užívateľov je nákladovo výhodnejšie byť napojený na systém CZT, ktorý obslúži celé sídlisko, ako mať zdroj tepla v každej budove, o ktorý sa treba starať individuálne a je nutné riešiť aj jeho zálohu v prípade poruchy, výpadku a zároveň šetriť na jeho výmenu keď doslúži. Ako ďalej zdôraznil, teplári im vedia ponúknuť riešenie šité na mieru – vrátane nízkoteplotného tepla, chladu a elektriny.
Digitálne siete, odpadové teplo aj zmeny v plánovaní miest
Na konferencii zazneli konkrétne príklady transformácie CZT v Poľsku a vo Francúzsku. U nášho severného suseda je dnes na systémy CZT napojených viac než 15 miliónov obyvateľov. Krajina plánuje do roku 2050 úplne vyradiť uhlie z palivového mixu. Tomasz Surma, riaditeľ pre reguláciu a public affairs spoločnosti Veolia Energia Polska, uviedol, že digitálne riadené vykurovacie siete vo Varšave a Poznani už dnes pomáhajú znižovať emisie CO₂ a zvyšovať tepelnú účinnosť. Ako dôležitý prvok budúcnosti označil aj prepojenie s priemyslom. Teplo zo zlievarne automobilky Volkswagen, ktoré vzniká ako vedľajší produkt popri priemyselnej výrobe, sa distribuuje do viac než 6 500 bytov.
Zdroj: SZVT
Francisco Silverio Marques zo spoločnosti Veolia Francúzsko zdôraznil, že energetická transformácia musí začať od spotreby. Člen európskej federácie EFIEES zároveň varoval pred príliš rýchlym sústredením sa na investície bez predchádzajúcich úspor: „Najskôr šetriť, až potom investovať – ak toto poradie otočíme, míňame zbytočne veľa zdrojov.“ Poukázal tiež na význam ESCO modelov, ktoré kombinujú technologické riešenia s analytikou a prácou s užívateľom a prinášajú zmluvne garantované energetické úspory.
Francúzsky model, ktorý predstavil Pascal Guillaume z firmu Dalkia Francúzsko a prezident federácie FEDENE, dosahuje podiel až 66,5 % tepla z obnoviteľných alebo odpadových zdrojov. Ide o výsledok dlhodobej štátnej politiky a regulačných stimulov. Medzi najdôležitejšie nástroje patrí znížená DPH pre siete s viac ako 50 % podielom OZE, investičný Fond Chaleur a legislatívna povinnosť napojenia nových či rekonštruovaných budov na CZT v určených zónach. Guillaume poukázal aj na význam diverzifikácie a zdôraznil, že centrálne chladenie sa stáva súčasťou klimatickej adaptácie najmä vo veľkých mestách.
Zdroj: SZVT
Konferenciu zorganizoval SZVT v spolupráci so Stavebnou fakultou STU a európskou federáciou pre energetickú efektívnosť EFIEES. Konferenciu podporili svojou účasťou a príhovorom, Szabolcs Hodosy, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.