3. 3. 2025
Teplota výrazne ovplyvňuje spotrebu zemného plynu v Európe, najmä pri vykurovaní budov. Po geopolitických krízach v ostatných rokoch sa cena plynu zvýšila, čo ovplyvnilo aj dopyt. Analýza výskumníkov REKK Foundation skúma vzťah medzi teplotou a spotrebou plynu v období 2021 - 2024 a zároveň predpovedá spotrebu v prvom kvartáli roku 2025, vrátane využitia skladovacích kapacít.

Spotreba zemného plynu súvisiaca s vykurovaním budov je vysoko závislá od teploty. Väčšina budov v Európe je vykurovaná práve plynom, ktorý bol ešte začiatkom 21. storočia stabilným a lacným palivom. Vojna Ruska na Ukrajine a obmedzenie potrubných dodávok ruského plynu do Európy, spolu s výbuchom plynovodu Nord Stream 2 a ďalšími geopolitickými udalosťami, vytvorili energetickú krízu v rokoch 2021 - 2023. To viedlo k bezprecedentnému rastu cien plynu, predtým relatívne lacného a dostupného paliva. Následne, medzi rokmi 2021 a 2022, cena zemného plynu pre koncových odberateľov v Európe vzrástla o 40 %, čo spôsobilo rýchlu reakciu v oblasti dopytu po tejto komodite1.
Aj keď je kríza podrobne zdokumentovaná v médiách a akademických článkoch, neexistuje podrobná analýza vzťahu medzi dopytom po zemnom plyne a teplotou za obdobie rokov 2021 - 2024. Analýza inštitútu REKK Foundation preto poskytuje hodnotenie vzťahu medzi dopytom a teplotou v rámci krajín EÚ 27 a zároveň naznačuje, ako by sa mohla spotreba plynu vyvíjať v prvom štvrťroku 2025.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.