3. 11. 2023
Ku krátkodobým rizikám z pohľadu cenovej volatility elektriny a plynu patria podľa analytika Jána Pištu okrem faktoru počasia aj disponibilita zdrojov, najmä volatilita výroby z obnoviteľných zdrojov a výpadky zariadení plynovej infraštruktúry, ale najmä politické riziká, ktoré aktuálne ovplyvňujú energetiku v rámci EÚ.
V priebehu roku 2023 mali ceny "slovenskej elektriny" na lipskej burze EEX výrazne klesajúcu tendenciu, ale stačilo niekoľko faktorov s globálnym presahom, ktoré dokázali zatriasť cenami mesačných, kvartálnych a forwardové produktov. Aktuálnymi trendami na trhoch s elektrinou aj zemným plynom sa vo svojom príspevku na nedávnej konferencii ENERGOFÓRUM 2023 zaoberal analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX.
Kým k poklesu cien elektriny zo začiatku roka prispela teplá zima, dostatok dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a úspory v spotrebe, narušenie klesajúceho trendu naštartovali problémy s jadrovými reaktormi vo Francúzsku vrátane štrajkovej pohotovosti. Keďže v Nemecku došlo k uzavretiu uhoľných a jadrových elektrární, dopyt po francúzskej elektrine je vysoký. „Problémy EDF sa presúvajú do celej Európy,“ vysvetlil Ján Pišta. Nástup letných mesaicov, výroba elektriny zo slnka a plné zásobníky plynu ceny opäť zmiernili.
Nasledovali technické problémy nórskej spoločnosti GASSCO v rámci prvej fázy údržby na ťažobných zariadeniach. „Došlo k niekoľkým výpadkom v LNG závode, tiež v závode na spracovanie plynu. To bol hlavný parameter, kedy začiatkom júna cena opäť vyskočila hore.“
Čítajte ďalej:
- Aké sú dlhodobé a krátkodobé riziká pre vyššie ceny energií v EÚ
- Predikcia burzových cien elektriny a zemného plynu na platforme EEX
- Pozrite si kompletný VIDEO záznam analytického príspevku
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.