Ján Pišta: Trh s plynom zažíva turbulencie. Cenami hýbu geopolitika, rastie vplyv investičných fondov
19. 2. 2025
Prečo v posledných rokoch rastie vplyv špekulatívneho kapitálu na európskom trhu s plynom? S analytikom Jánom Pištom sme sa rozprávali aj aktuálnych trendoch na trhu, slabnúcom vplyve Gazpromu na európsku cenotvorbu i probléme nedostatku disponibilných výrobných kapacít v Európe. Dianie na európskom trhu so zemným plynom je mimoriadne turbulentné. Začiatkom minulého týždňa stúpla cena na holandskej virtuálnej platforme TTF na svoje dvojročné maximum. Produkt s dodávkou na nasledujúci mesiac najprv vyskočil k úrovni 60 EUR/MWh, avšak už o niekoľko dní neskôr sa obchodoval za menej než 50 EUR/MWh. O hlavných dôvodoch týchto výrazných cenových pohybov, ale aj širšom trhovom kontexte, sme sa rozprávali s analytikom Jánom Pištom zo spoločnosti JPX.
Faktory, ktoré mali ceny tlačiť nahor
Za bežných okolností by fundamentálne faktory naznačovali rast cien, nie ich pokles. Chladnejšie počasie v Európe v kombinácii s nedostatočnou produkciou veterných a vodných elektrárn viedli k intenzívnejšiemu čerpaniu plynu zo zásobníkov. K tomu sa pridal aj rastúci ukrajinský dopyt, ktorý vyvolali ruské útoky na plynárenskú infraštruktúuru a ochromená domáca ťažba. „Toto všetko sú faktory, ktoré by za normálnych podmienok tlačili ceny nahor."
Nástup špekulantov: Od emisných kvót k plynu
Podľa analytika boli hlavným impulzom geopolitické udalosti. Najväčší vplyv malo zahájenie rokovaní medzi USA a Ruskom o možnom ukončení vojny na Ukrajine v kombinácii s tlakom niektorých krajín EÚ na zjemnenie prísnych cieľov v oblasti skladovania plynu.
Členské štáty sú povinné do 1. novembra každého roka naplniť svoje zásobníky na 90 %, čo vytváralo tlak na burzové ceny plynu s dodávkou v letných mesiacoch. Keď zohľadníme fundamentálne faktory, k takýmto prudkým pohybom by dochádzať nemalo, upozornil. „Svedčí to skôr o tom, že už aj v zemnom plyne je investovaného množstvo špekulatívneho kapitálu, ktorý vlastnia investičné fondy. Okrem iného aj zo Spojených štátov amerických."
Investičné fondy a ich vplyv na trh
Investičné fondy reagujú obzvlášť citlivo na politické udalosti globálnych rozmerov. "Keďže stavili na to, že plynu bude nedostatok a jeho cena bude rásť, nakupovali ho vo veľkom a navyšovali svoje dlhé pozície," vysvetlil Pišta. "Následne sa začalo hovoriť o možnom dosiahnutí mieru na Ukrajine, čo by mohlo znamenať obnovenie tranzitu ruského plynu do Európy a možné uvoľnenie sankcií na ruský LNG, uhlie a ropu."
Dôsledkom bol masívny výpredaj investičných fondov. Ak by na úrovni EÚ došlo k uvoľneniu skladovacej povinnosti, dopyt po zemnom plyne v letnom období by mohol klesnúť, čo by pre špekulantov znamenalo nižší zisk. „Keďže cena plynu bola vyhnaná vysoko, rozhodli sa vybrať svoje zisky skôr, čo spôsobilo prudký pokles cien," dodal Ján Pišta.
Neistota na trhu bude pokračovať
Prudké cenové pohyby na európskom trhu nie sú v posledných piatich rokoch ničím výnimočným. Ak bude politická neistota naďalej pretrvávať, citlivosť investičných fondov na globálne udalosti len tak nevymizne. „Pokiaľ sa svet nevráti do stabilnejšieho stavu, v akom bol pred rokom 2020, musíme sa pripraviť na podobné prudké pohyby cien aj v budúcnosti."
V ďalšej epizóde podcastu, ktorého hosťom bol Ján Pišta, sa okrem iného dozviete:
Ako silný je dnes cenotvorný vplyv Gazpromu na veľkoobchodný trh v EÚ?
Predstavuje LNG pre SPP vhodnú komoditu alebo ide o prechodné riešenie?
Ako by mala Európa nahradiť úbytok disponibilných výrobných kapacít?
Vízia paroplynu: Je racionálne postaviť energetiku na importovanom palive?
Motivuje súčasný systém EU ETS znižovať emisie skleníkových plynov?
Vypočujte si podcast ENERGOKLUB® na Vašich obľúbených platformách a buďte tak prví, ktorí získajú exkluzívny prístup k najnovším epizódam. Prihláste sa na odber podcastu.
Apple podcasts | Spotify
Rozšírenú VIDEO verziu diskusie s Jánom Pištom si môžete pozrieť v členskej sekcii platformy ENERGOKLUB®. K dispozícii na stiahnutie je aj prezentácia zástupcu JPX.
Viac