Analytici odporúčajú znížiť spotrebnú daň na biopalivá

14. 4. 2025

Zníženie sadzieb spotrebných daní na biopalivá, investície do transformácie bioplynových staníc, podpora obnovy vozidlovej flotily, pravidelný zber dát a vytvorenie osobitných kategórií v colnom sadzobníku – to sú hlavné odporúčania ministerstva hospodárstva pre ďalší rozvoj alternatívnych biopalív v doprave.

Zdroj: Freepik

Analytici Ministerstva hospodárstva SR vyhodnotili príspevok dostupných technológií ako biopalivá, syntetické palivá, bioCNG a bioLNG na znižovanie emisií v doprave na Slovensku. Táto úloha ministerstvu vyplynula z uznesenia vlády z konca februára 2024, kedy sa kabinet zaoberal udržateľnosťou domácej výroby automobilov. Vláda vzala závery analýzy na vedomie.

Podľa aktualizovaného Národného energetického a klimatického plánu (NECP) je vzhľadom na nízkouhlíkový mix výroby elektriny výzvou postupná elektrifikácia dopravy, najmä verejnej osobnej dopravy, ako aj rozvoj využívania alternatívnych palív, primárne vodíka, v oblastiach, kde je dekarbonizácia priemyslu a dopravy náročná (oceliarsky a hutnícky priemysel, železničná a ťažká nákladná doprava).

V rámci odhadu príspevku jednotlivých technológií OZE v doprave sa podľa NECP do roku 2030 očakáva približne rovnaký objem prvogeneračných biopalív ako dnes, a to 229 kilotony ropného ekvivalentu (ktoe). Pokročilé biopalivá by mali naopak vzrásť z 13 ktoe na 128 ktoe. Pokiaľ ide o bioCNG a bioLNG, energetický plán odhaduje do roku 2030 príspevok týchto palív na úrovni 10 ktoe.

Výroba a spotreba biopalív v súčasnosti

Slovensko sa podľa dostupných dát nachádza na siedmej priečke, tesne nad priemerom EÚ z hľadiska zastúpenia biopalív na konečnej energetickej spotrebe. Dáta o spotrebe biometánu a bioplynu na európskej úrovni sú aktuálne nedostupné - len 6 krajín EÚ vykazuje spotrebu bioplynov v sektore dopravy (prevažne biometánu).

Rezort hospodárstva uskutočnil dotazníkový zber dát u výrobcov biopalív o aktuálnej a predpokladanej výrobe biopalív na roky 2030 až 2040. „Na základe získaných dát je možné konštatovať, že biometán a bioplyn tvoria zanedbateľnú časť z celkovej výroby biopalív na Slovensku,“ uvádza sa v analýze. Plynné biopalivá vyrobené na Slovensku sú najmä biopalivá druhej generácie.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať