Zvrat nenastal. Tranzit ruského plynu cez Kapušany sa zastavil
2. 1. 2025
Hoci tok zemného plynu z Ukrajiny vo Veľkých Kapušanoch sa v novom roku podľa očakávania zastavil, nemusí ísť o konečné riešenie. Aké sú ďalšie možné scenáre? Slovenský prevádzkovateľ tranzitnej siete, spoločnosť Eustream, bezprostredne v stredu (1. januára 2025) informoval, že tok zemného plynu z Ukrajiny na vstupnom bode Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenskej hranici sa zastavil. Aktuálne informácie o výške technických, voľných a zazmluvnených kapacít sú dostupné na webe Eustream.
Naplnili sa tak tvrdenia politických špičiek Ukrajiny, že firma Naftogaz neplánuje po 31. decembri 2024 predĺžiť dlhodobý tranzitný kontrakt s ruským gigantom Gazpromom.
Nepomohol ani lobizmus zástupcov Vlády SR. Pozornosť vzbudila najmä kontroverzná návšteva premiéra Roberta Fica v Moskve. Predchádzali jej však aj rokovania zástupcov Ministerstva hospodárstva SR a spoločnosti SPP so zástupcami Gazpromu v Petrohrade.
Konflikt na Ukrajine sa z pohľadu spoločnosti Eustream pretavil do zásadného poklesu prepraveného plynu z Ruskej federácie a logicky aj tržieb firmy. Kým v roku 2019 Eustream prepravil 70 mld. metrov kubických (m3) cez územie SR, v roku 2023 to bolo 16,1 mld. m3. Domáci prepravca musí preto hľadať ďalšie možnosti, ako využiť potenciál svojej infraštruktúry. Zástupcovia Eustream na odborných fórach zdôrazňovali, že firma systematicky investovala do svojho rozvoja a je v dobrej technickej kondícii.
K najviac skloňovaným patrí projekt Solidarity Ring zameraný na zvýšenie dodávok z Azerbajdžanu. Do EÚ by mohlo v krátkodobom horizonte a pri minimálnych úpravách existujúcej infraštruktúry prúdiť približne 5 mld. kubíkov plynu z tohto regiónu cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Po ukončení konfliktu bude ekonomicky zaujímavé tiež skladovanie plynu na Ukrajine, potenciál vykazujú aj projekty zamerané na vodík a import LNG. Dlhodobo sa zvyšuje dopyt po krátkodobej kapacite.
Jedným z dôsledkov spomenutých faktorov je, že Eustream od nového roka zvýšil tarifné poplatky. Na všetkých vstupných a výstupných bodoch sa zaviedol nový spôsob výpočtu metódou poštovej známky, ktorá nahradila zaužívanú metódu cenového stropu.
SPP: Na zastavenie dodávok ruského plynu sme pripravení
Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ubezpečuje, že vďaka diverzifikačnej stratégii budú mať zákazníci spoločnosti garantované plynulé dodávky zemného plynu. „Prvým pilierom sú diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu z iného ako ruského zdroja uzavreté so spoločnosťami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. Tieto zmluvy sú flexibilné a vieme navýšiť nielen požadované množstvo plynu, ale aj dĺžku platnosti týchto zmlúv. To znamená, že sme na zastavenie dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny plne pripravení,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Za druhým pilier bezpečnosti dodávok označil Vojtech Ferencz diverzifikované prepravné trasy. SR má prepojenie s každou z okolitých krajín. Preferovanou alternatívnou prepravnou trasou počas zimnej sezóny je pre SPP plynovod z Nemecka cez Rakúsko alebo Česko ČR s dostatočnou výškou voľnej, prípadne už rezervovanej prepravnej kapacity. Ďalšou možnosťou je plynovod TurkStream cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko V minulosti využila spoločnosť SPP aj prepravnú trasu z Chorvátska či Talianska, cez Rakúsko na Slovensko. Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky sa v tomto roku ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, javí prepravný koridor cez Poľsko.
Tretím pilierom sú podľa šéfa SPP zásobníky plynu. „V zásobníkoch na Slovensku máme v súčasnosti k dispozícii o približne 20% viac plynu ako v minulom roku. Navyše, sme prijali rozhodnutie, že naša kapacita v zásobníkoch bude naplnená na 100 % nielen na začiatku vykurovacej sezóny, ale aj na začiatku roku, teda v januári 2025. Z pohľadu bezpečnosti dodávok má SPP počas prebiehajúcej zimy v kombinácii diverzifikačných zmlúv, zabezpečených prepravných trás a plynu v zásobníkoch k dispozícii doteraz najväčšie množstvo plynu za posledné roky,“ doplnil Vojtech Ferencz.
Zastavenie prepravy cez Ukrajinu nemusí byť konečné
Viac