Aké sú možnosti uplatnenia zelených zdrojov v systémoch CZT?

18.5.2020

V súčasnom teplárenstve čoraz viac rezonuje téma obnoviteľných zdrojov energie. Ich integrácia do existujúcich systémov centrálneho vykurovania nemusí byť vždy efektívna a z technického hľadiska uskutočniteľná. Vyžaduje ju však legislatíva.

Zdroj: SFÉRA, a.s.

Aj v slovenskom prostredí sa čoraz intenzívnejšie hovorí o začleňovaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE) do systémov CZT. Expert spoločnosti Veolia Energia Slovensko Ján Sadlek sa vo svojej prednáške na konferencii Vykurovanie 2020 detailne venoval technickým možnostiam prevádzkovania sústav CZT a technickým limitom jednotlivých technológií s cieľom priblížiť reálne spôsoby začlenenia OZE do diaľkového vykurovania.

Prevádzkovatelia systémov CZT sú povinní zvyšovať podiel OZE pri výrobe a dodávkach tepla v súlade s európskou legislatívou, resp. aj podľa Integrovaného národného energetického a klimatického plánu Slovenska na roky 2021 - 2030. No začleniť OZE do sústavy CZT predstavuje v praxi náročný a technicky komplikovaný proces. Pred inštaláciou Sadlek odporúča detailne zhodnotiť možnosti pre ich využitie, v ďalšom kroku spracovať podmienky financovania projektu a ekonomickú analýzu.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK