Plán obnovy: MŽP (ne)splnilo reformný míľnik. Kde sú akceleračné zóny pre vietor?
3. 7. 2025
Slovensko požiadalo o ďalšiu platbu z Plánu obnovy. Urýchlilo sa pripájanie OZE do sústavy, platí legislatíva o akceleračných zónach pre vietor a uplatňuje sa návrh metodiky pre rozvoj veternej energie. Alebo nie? Ako chce vláda ďalej postupovať pri rozvoji akceleračných zón pre vietor? V rámci tohto týždňovej 6. žiadosti o platbu v rámci Plánu obnovy a odolnosti v celkovej hodnote 977 miliónov eur za splnenie stanovených opatrení Slovensko vykázalo okrem iného aj realizované opatrenia týkajúcich sa urýchlenia pripájania obnoviteľných zdrojov energie do sústavy a vytvorenia akceleračných zón pre veterné parky. Obe energetické opatrenia sú súčasťou kapitoly RepowerEU tohto plánu.
Jednoduchšie pripájanie OZE
Vykonávateľom reformy zjednodušenia a urýchlenia integrácie OZE do elektrizačnej sústavy je Ministerstvo hospodárstva SR. Do 1. štvrťroka 2025 sa mali znížiť prekážky pripojenia do sústavy prostredníctvom prispôsobenia pravidiel opätovného uvoľnenia nevyužitých kapacít a zároveň buď stanoviť lehoty na rezerváciu kapacít v sústave alebo zaviesť finančné stimuly, ktoré by investorov motivovali neblokovať pridelené kapacity zbytočne dlho. Tiež sa mala zvýšiť transparentnosť procesu pripojenia (vrátane rozhodnutí o pripojení) prostredníctvom pravidelne aktualizovaných online informácií o dostupných kapacitách pripojenia do sústavy, a to na úrovni prevádzkovateľov prenosových aj distribučných sústav a harmonizovať pravidlá pripojenia zariadení na výrobu elektriny z OZE do regionálnych distribučných sústav.
Monitorovaným cieľom tiež bolo zavedenie záväzných lehôt pre postupy pripojenia do sústavy pre malé a lokálne zdroje a prijatie dodatočných regulačných stimulačných mechanizmov Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na podporu investícií prevádzkovateľov distribučných sústav do rozvoja distribučnej sústavy s cieľom podnecovať integráciu OZE do sústavy.
K splneniu tohto míľnika prispeli najmä minuloročné zmeny vyhlášky ÚRSO č. 207/2023 o pravidlách pre fungovanie trhu s elektrinou týkajúce sa všeobecného pripájania zariadení do sústavy (nové § 5a – 5g) a zverejňovania informácií o pridelenej a dostupnej kapacite (§ 5h). Ďalšie úpravy a zosúladenie s európskou smernicou má priniesť novela zákonov o energetike a OZE, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese. Ich schválenie parlamentom sa očakáva na jeseň.
Zdá sa, že spolupráca rezortu hospodárstva a regulačného úradu zafungovala. Podľa našich informácií bolo na toto opatrenie z Plánu obnovy vyčlenená suma asi 550 tisíc eur. Ak Európska komisia a členské štáty uznajú opatrenie za úspešne zrealizované a peniaze sa vyplatia, bude len potrebné zabezpečiť, aby sa do budúcna podmienky pre pripájanie OZE nezhoršili a nedošlo k zvráteniu míľnika.
V prospech či proti vetru?
O niečo komplikovanejšie sa však javí uznať, že splnený je aj míľnik týkajúci sa oblastí vhodných na rozvoj veternej energie, ktorého vykonávateľom je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Problémy a meškanie s implementáciu tohto opatrenia sa pravidelne objavovali v správach o pokroku, ktoré boli predkladané na rokovania vlády.
Šéf rezortu Tomáš Taraba nedávno na sociálnej sieti uviedol, že MŽP „neplánuje podporovať výstavbu veterných parkov, práve naopak, chceme mať silnú kontrolu nad tým a budeme ich posudzovať z Inšpekcie životného prostredia, kam spadajú najprísnejšie posudzovania“. Odkázal, že zóny má vybrať ministerstvo hospodárstva.
Viac