SEPS uzavrela zmluvy o havarijnej výpomoci s prepojenými krajinami

6.11.2023 06:36

SEPS uzavrela zmluvy o poskytovaní havarijnej výpomoci s prevádzkovateľmi prenosových sústav všetkých okolitých štátov, s ktorými má fyzické prepojenie (spoločnosti ČEPS, MAVIR, PSE a UKRENERGO).

Zdroj: Freepik

Ak prevádzkovateľ prenosovej sústavy (PPS) nie je schopný vlastnými zdrojmi zaistiť stabilnú frekvenciu (nedokáže vyregulovať nedostatok alebo prebytok výkonu), s cieľom predísť núdzovému stavu môže požiadať susediaceho PPS o havarijnú výpomoc. V takýchto prípadoch dispečeri PPS rozhodujú o dostupnosti cezhraničných kapacít a dostatku regulačných zdrojov v sústave na poskytnutie havarijnej výpomoci, t.j. zvýšenie výroby alebo odberu.

Zmluvy tohto typu sú dobrovoľné

Uzatvorenie zmlúv o poskytovaní havarijnej výpomoci umožňuje signatárom navzájom si poskytnúť regulačnú elektrinu medzi svojimi kontrolnými oblasťami s cieľom predchádzať havarijným situáciám alebo ich zmierniť. V súčasnosti nejestvuje právna povinnosť pre PPS susediacich krajín mať uzatvorené tieto typy zmlúv. Sú uzatvárané na dobrovoľnej báze ako výsledok rokovaní a bilaterálnych vzťahov.

Havarijná výpomoc je aktivovaná medzi jednotlivými PPS podľa potreby v rôznych intervaloch. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) so spoločnosťou ČEPS dlhodobo nevyužíva tento typ služby, naposledy SEPS poskytla túto výpomoc dňa 24. júna 2021. Jedným z dôvodov je aj pripojenie ČEPS do medzinárodných platforiem MARI a PICASSO. Vďaka tomuto pripojeniu môže ČEPS poskytovať Slovensku výpomoc iba prostredníctvom lokálneho produktu, ktorý nie je zdieľaný cez uvedené platformy.

S ostatnými PPS je havarijná výpomoc využívaná podľa potreby.

Vyššia miera bezpečnosti aj stability

Prepojenie elektrizačných sústav prináša zvýšenie stability prepojených sústav a bezpečnosti dodávky elektriny pre pripojené subjekty (napríklad nemocnice, firmy, školy...). „Plne funkčná a vzájomne prepojená sústava v rámci Európy je nevyhnutná pre rozvoj energetických trhov a pre zachovanie bezpečnosti dodávok,“ uvádza Silvia Čuntalová, vrchná riaditeľka SED a obchodu. „Dochádza tu ku koordinácii prevádzky jednotlivých PPS ako v normálnom stave, tak aj pri stavoch núdze a stave obnovy. Zároveň prináša zvýšenie konkurencieschopnosti a zabezpečenie spoľahlivosti dodávok elektriny.