Solárny boom v Česku pokračuje, pribúdajú najmä firemné inštalácie

22.7.2024 07:51

V prvom polroku roku 2024 bolo v Česku pripojených približne 24 000 solárnych elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 484 MW. Kým počet inštalácií na strechách  rodinných domoch zaznamenal výrazný pokles, firemný segment naberá na sile, vyplýva z novej štatistiky Solární asociace.

Zdroj: Freepik

Hoci počet nových fotovoltických elektrární (FVE) v Česku výrazne poklesol, celkový inštalovaný výkon je porovnateľný s rovnakým obdobím roku 2023. Ukazujú to čerstvé dáta Solární asociace. Podľa štatistiky bolo počas prvého polroku 2024 sprevádzkovaných o 21 tisíc solárnych elektrární menej než v prvom polroku roku 2023. Stojí za tým ale celkové upokojenie situácie na energetickom trhu a pokles cien energie. „Pre domácnosti je hlavným argumentom pre inštaláciu fotovoltaiky vysoká cena elektriny. Ľudia ale bohužiaľ zabúdajú na to, že vlastný zdroj energie je investíciou na desiatky rokov a dôležitou poistkou proti budúcemu rastu cien,“ uviedol Jan Krčmář, výkonný riaditeľ Solárnej asociácie. „Ďalšou príčinou spomalenia rezidenčného sektora je neistota okolo dotácií z programu Nová zelená úsporám z počiatku roka. Program ale pokračuje ďalej, hoci s pozmenenými podmienkami,“ doplnil Krčmář. 

Podobný pokles možno sledovať v Česku aj pri akumulácii, teda ukladaní prebytkov elektriny zo slnka do batérií. „Akumuláciu u nás zatiaľ stále využívajú hlavne domácnosti, ale vidíme nárast počtu úložísk už aj vo firemnom sektore a pri veľkých projektoch. Avšak skutočný nástup väčších komerčných batérií začne skôr až od budúceho roka, kedy by sme sa mali dočkať legislatívnej úpravy (Lex OZE 3) a realizácie schválených projektov z Modernizačného fondu, Národného plánu obnovy či programu OP PIK. To by mali byť stovky MWh,” vysvetlil Jan Fousek, predseda predstavenstva Solárnej asociácie a riaditeľ Asociácie pre akumuláciu energie AKU-BAT.

Celkový inštalovaný výkon novo-ripojených solárnych elektrární v prvom polroku 2024 predstavoval v Česku 484 MW, čo je takmer totožné číslo ako v porovnateľnom období roku 2023 (487 MW). Ochladenie rezidenčného trhu totiž vyrovnali inštalácie firemných FVE, ktoré boli podporené Národným plánom obnovy. Od tohto roku možno v ČR využiť aj dotácie z Modernizačného fondu a čoskoro by sa mali dočkať investičnej podpory aj malé komerčné projekty do 50 kW. Elektrinu do siete už začalo dodávať aj 25 elektrární s výkonom presahujúcim 1 MW, medzi nimi aj niekoľko pozemných inštalácií.

Zdroj: Solární asociace

Ak chce Česko splniť svoje klimatické záväzky, musí okrem strešných inštalácií rozvíjať primárne veľké pozemné projekty, zdôraznil Jan Krčmář. „Nestačí však len odstraňovať legislatívne bariéry a zrýchliť stavebné konanie. V čase volatilných cien elektriny potrebujú investori do takto rozsiahlych projektov aspoň nejaké záruky budúcich výnosov.“ Podľa neho by im pomohli nástroje ako Contract for Difference (CfD), ktorý zaisťuje férovú cenu za dodanú elektrinu ako pre výrobcov, tak pre spotrebiteľov, alebo dlhodobé zmluvy o predaji elektriny (PPA), ktoré fixujú cenu dodávanú prevádzkovateľom solárnej elektrárne konkrétnemu výlučnému odberateľovi. Vďaka prvej významnej českej PPA zmluve ohlásenej spoločnosťami Enery a Benteler bude pri juhočeskom Dyníne vybudovaná veľká fotovoltická elektráreň  výkonom 37 MW.

Solárna asociácia v druhom polroku očakáva rast výkonu súvisiaci s dokončením ďalších pozemných fotovoltaík. Niekoľko z nich by malo byť prepojených s veľkými batériovými úložiskami poskytujúcimi služby flexibility, ako je napr. pripravovaný projekt Energy Nest Decci. Od augusta by tiež malo začať fungovať Elektroenergetické dátové centrum (EDC), ktoré naplno umožní rozbeh tzv. energetických komunít. Celkový výkon nových fotovoltaík by tak mal rovnako ako vlani atakovať hranicu 1 GW.