Česká vláda schválila aktualizáciu vodíkovej stratégie

23.7.2024 08:09

Produkcia 20-tisíc ton zeleného vodíka do roku 2030 a podpora výstavby elektrolyzérov  s inštalovaným výkonom 400 MW. Česká vláda aktualizovala svoju vodíkovú stratégiu.

Zdroj: Freepik

Vláda ČR schválila (17. júla 2024) novú podobu Vodíkovej stratégie. Aktualizácia vychádza z pôvodnej stratégie z roku 2021, ktorá už nezodpovedala súčasným podmienkam. „Aktualizácia Vodíkovej stratégie je zásadným krokom pre našu cestu k uhlíkovej neutralite. Vodík sa stane dôležitým prvkom našej energetickej politiky, či už ako náhrada fosílnych palív v doprave, nosič pre prepravu a akumuláciu energie, alebo ako surovina pre chemický priemysel a zdroj tepla,“ uviedol český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Stratégia stavia na rozvoji vodíkovej infraštruktúry v EÚ po prijatí dekarbonizačného balíčka pre trh s plynmi, nariadení o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá a aktualizovanej smernice o podpore a využívaní energie z obnoviteľných zdrojov. Hlavnými cieľmi stratégie sú zníženie emisií skleníkových plynov a podpora ekonomického rastu.

Stratégia je rozdelená do troch etáp, ktoré sa líšia cieľmi, prostriedkami a ambíciami.

  • Prvou etapou sú Lokálne ostrovy (do roku 2030). Táto etapa sa zameriava na vytvorenie vodíkových údolí s prepojenou výrobou a spotrebou obnoviteľného vodíka. Do roku 2030 je cieľom vyrábať približne 20 000 ton obnoviteľného vodíka ročne, k tomu je potrebné vybudovať nové elektrolyzéry s inštalovaným výkonom 400 MW.

  • Druhá etapa Globálne mosty (2030–2045) sa sústreďuje na zabezpečenie dovozu obnoviteľného vodíka pomocou celoeurópskej siete "vodíkovodov". Plánované projekty, ako je Central European Hydrogen Corridor a Czech German Hydrogen Interconnector, umožnia ČR stať sa súčasťou európskeho vodíkového ekosystému. Dovoz obnoviteľného vodíka umožní výrazne znížiť jeho cenu.

  • Tretia etapa Nové technológie (po roku 2045) sa zameriava na produkciu obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka v ČR pomocou novovyvíjaných technológií. Niektoré štúdie odhadujú, že cena vodíka by mohla klesnúť až na 2 EUR/kg.

Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR spolupracovalo na aktualizácii stratégie s ďalšími organizáciami, ako sú Ministerstvo životného prostredia ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Česká vodíková platforma HYTEP, Zväz priemyslu a dopravy ČR, Český plynárenský zväz a ďalšie.