Malženice sa vracajú do prevádzky

9. 4. 2018

Zdroj: Freepik

Paroplynová elektráreň Malženice, ktorá bola od roku 2013 zakonzervovaná, by sa už v lete mala opäť naplno spustiť. Potvrdil nám to generálny riaditeľ spoločnosti E.ON Elektrárne Vladimír Pestún. Spoločnosť už svoje rozhodnutie oznámila aj prevádzkovateľovi prenosovej sústavy SEPS.

Elektráreň s inštalovaným výkonom 436 MW vyrábala elektrinu v rokoch 2011 – 2013. Jej výstavba vyšla na viac než 430 miliónov eur a šlo o jednu z najväčších investícií v slovenskej energetike v poslednej dekáde. Z dôvodu nízkej ceny elektriny na trhu však bolo v roku 2013 rozhodnuté o jej odstavení a zakonzervovaní. V areáli zostali v prevádzke len diesel generátory, ktoré naďalej poskytovali podporné služby pre sústavu. 

Podľa zverejnených výsledkov dosiahla vlani firma E.ON Elektrárne tržby cez 953 tisíc eur, avšak celkovo vykázala stratu takmer 2,4 milióna eur. Zisk sa jej zatiaľ podarilo dosiahnuť len v roku 2012, a to vo výške takmer 19 miliónov eur.

Celý proces návratu do komerčnej prevádzky sa začal už asi pred 1,5 mesiacom a trvať má do konca júla. Hoci z technického hľadiska by bolo možné Malženice spustiť už aj za 2 mesiace, proces predlžujú viaceré nutné legislatívne procesy, úkony súvisiace s verejným obstarávaním a nastavenie dodávateľských vzťahov.

Trh ožíva

Dôvody, prečo sa spoločnosť rozhodla paroplynovú elektráreň opäť spustiť, sú podľa Vladimíra Pestúna dva. Prvým je oveľa priaznivejšia situácia na trhu s elektrinou. Už minulý rok sa jej cena vyšplhala na dostatočne vysokú úroveň a firma začala uvažovať nad návratom do prevádzky. V hre je ale aj možnosť, že by sa E.ON rozhodol túto elektráreň predať. To však musí najprv potenciálnemu záujemcovi dokázať, že odstavená elektráreň je schopná plnohodnotne fungovať.

Pri výrobe elektriny v Malženiciach sa využíva kombinácia technológie plynovej a parnej turbíny s účinnosťou asi 58 %. Pri plnej prevádzke by dokázala ročne vyprodukovať až 2 terawatthodiny (TWh) elektriny. Po jej spustení sa zvýši objem celkovej výroby elektriny na Slovensku, ktorý vlani prekročil úroveň 28 TWh.

Paroplyn v Malženiciach patrí k najflexibilnejším výrobným zdrojom. Elektráreň, ktorá je do sústavy napojená cez uzol Križovany, bude fungovať na komerčnom princípe a zároveň ako poskytovateľ regulačnej elektriny. 

Plynové elektrárne sa pomaly vracajú do života aj v iných európskych krajinách. V ich prospech hrajú tiež rastúce ceny emisných povoleniek. Zatiaľ čo pred rokom sa ich cena pohybovala na úrovni 5 eur za tonu CO2, dnes je to okolo 13 eur. Tým sa predražuje prevádzka najšpinavších výrobných zdrojov, ako sú uhoľné elektrárne.

Aj odborníci predpovedajú plynovým elektrárňam svetlú budúcnosť. Podľa poslednej správy asociácií ENTSO-E a ENTSO-G by spotreba zemného plynu pre účely výroby elektriny mohla do roku 2025 stúpnuť o 20 – 70 %. Zároveň očakávajú, že do roku 2030 by z pohľadu merit order zdrojov mali plynové zdroje predbehnúť aj elektrárne na čierne uhlie.

Mohlo by vás zaujímať