Zástupcovia OZE sa ohradili voči novej dani pre výrobcov elektriny

30.11.2022 12:31

Asociácia SAPI považuje odvod z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny v podobe, ktorú začiatkom týždňa schválila vláda a smeruje do parlamentu, za ďalšiu ranu zo strany štátu voči OZE. Nespokojnosť s návrhom novely zákona o energetike vyjadrila aj Slovenská bioplynová asociácia, podľa ktorej stropovanie bioplyniek spôsobí ukončenie výroby mnohých prevádzok, čo ohrozuje ciele SR pre udržateľné hospodárstvo.

Zdroj: SAPI

Vláda v pondelok (28. 11. 2022) prijala návrh novely zákona o energetike (251/2012 Z. z) predložený ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom, ktorý má zdaniť mimoriadne zisky výrobcom elektriny. Legislatívna iniciatíva vychádza z nariadenia EÚ (2022/1854), ale podľa stanoviska Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je v rozpore s jeho znením, ako aj v rozpore s aktuálne platnou slovenskou legislatívou. Zákon zavádza daň z nadmerných príjmov pre výrobcov, no z príjmových stropov nie sú podľa SAPI vylúčení mnohí výrobcovia elektriny z OZE, ktorí dostávajú podporu formou garantovaných výkupných cien. Opatrenie tak stropuje výkupné ceny, ktoré sa podľa aktuálne platnej legislatívy stropovať nedajú a ide tak o ďalšiu ranu vlády pre OZE, dodala asociácia.

„Napriek jasnému zneniu nariadenia EÚ išla slovenská vláda pri novom opatrení ďalej, ako bolo žiadané a chce stropovať aj výrobcov, ktorí majú nižšie výkupné ceny, ako sú súčasné trhové ceny elektriny a zároveň referenčná úroveň 180 eur za MWh, ktorá je definovaná v nariadení EÚ. Títo výrobcovia majú byť zastropovaní na úrovni ich výkupných cien, čo považujeme za veľmi nešťastný zásah do trhu," uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Ako upozornil, súčasná vláda schválila viacero kľúčových dokumentov, v ktorých sa zaväzuje podporovať rozvoj OZE, ale väčšina z týchto cieľov aj opatrení zatiaľ ostáva len na papieri. „V kontraste so záväzkami však vláda po G-komponente či povinnej prolongácii zasadzuje formou dane z mimoriadnych príjmov výrobcom z OZE ďalšiu tvrdú ranu," uviedol Karaba, ktorý skritizoval, že opatrenie nebolo konzultované s odbornou verejnosťou a má byť prijaté v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré prípadné konzultácie ani neumožňuje.

SBA: Stropovanie bioplyniek ohrozuje ciele pre udržateľné hospodárstvo

Slovenská  bioplynová asociácia (SBA) upozornila, že schválenie cenového stropu pre bioplynové stanice bude mať za následok ohrozenie zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov a rozvoja biometánového sektora v celej krajine. Mimoriadne zdanenie sa má týkať len výrobcov so zariadeniami s inštalovaným výkonom nad 0,9 MW.

Keďže väčšina bioplyniek na Slovensku bolo postavených s výkonom 0,99 MW, podľa SBA stropovanie zdrojov zasiahne celý segment a mnohé prevádzky budú musieť znížiť alebo úplne ukončiť svoju výrobu. „Niektoré bioplynky, vnímajúc aktuálne trhové ceny, investovali nemalé investície do technológie (podotýkam že ide o nové pôžičky, historická prevádzka je vo väčšine bioplynových staníc reálne stratová), boli nútené zakontrahovať si vstupné suroviny aj vo vyšších cenách (to platí pre všetky bioplynové stanice). Vedia poskytovať stabilné dodávky elektriny, riešia prechod na poskytovanie podporných služieb, čím umožnia pripájanie iných nepredikovateľných, ale lacnejších OZE, stropovanie preto bude mať obrovský dopad,“ uviedol v tlačovej správe Vladimír Šošovička, predseda SBA.

Zdroj: Wikimedia Commons, Licencia Creative Commons

Návrh zákona definuje aj výnimky, ku ktorým patria aj zdroje využívajúce biometán. Znávrhu MH vyplýva, že aby sa bioplynky vyhli stropovaniu cien, mali by sa transformovať na biometánové stanice. Na Slovensku je zatiaľ v prevádzke iba jedna v Jelšave. Táto premena je časovo a finančne náročná a možnej transformácii podľa SBA neprospeje ani zrušenie výzvy pre bioplynové stanice, ktorej sme sa venovali v samostatnom článku

SBA žiada o uplatnenie výnimky z nariadenie EÚ po vzore susedného ČR

Hranica 10 MW by podľa zástupcov bioplynárov viedla k nediskriminačnému prístupu ku všetkým prevádzkovateľom bioplyniek. „Z EÚ sú vysielané signály ako máme riešiť náhradu fosílneho plynu, energetickú nezávislosť od Ruska, spracovanie bioodpadu a otázky, kedy spustíme ďalšie biometánové stanice. My sa tu však boríme s existenčnými problémami a obrovskou neistotou. Nezanedbateľnú úlohu majú bioplynky aj v súvislosti so znižovaním únikov emisií metánu do atmosféry – rádovo horšieho skleníkového plynu z pohľadu vplyvu na klimatické zmeny, ale aj nespochybniteľným prínosom pri materiálovom a energetickom zhodnotení odpadu, ktoré nie je finančne zohľadnené,” uzavrel šéf SBA Vladimír Šošovička.