22.4.2022 12:57

Asociácia SAPI a ďalších 7 sektorových organizácií žiadajú firmu SEPS a MH SR, aby prehodnotili podmienky pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie do elektrizačnej sústavy.

Signatármi otvorené listu sú Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Združenie dodávateľov energií (ZDE), Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), Slovenská batériová aliancia (SBaA), Národná vodíková aliancia (NVAS), AVES - Asociácia výrobcov elektriny zo slnka, Asociácia hydroenergetikov Slovenska a Slovenská bioplynová asociácia. 

„Bezprecedentné spojenie dodávateľov a výrobcov energie, ako aj teplárov a vodíkovej asociácie je jasným odkazom vláde, že slovenskú energetiku trápia rovnaké problémy. Výzva, pod ktorú sa podpísali najsilnejšie sektorové organizácie je jasný odkaz pre kompetentných, aby začali aktívnejšie hľadať riešenia,“ komentoval riaditeľ SAPI Ján Karaba.

V otvorenom liste signatári pozornili na skutočnosť, že limit pre pripájanie variabilných OZE (fotovoltika a veterné elektrárne) vo výške 407 MW predstavuje len jednu tretinu z prírastku výkonu 1200 MW, ktorý sa má v SR vybudovať do roku 2030 podľa Integrovaného národného a klimatického plánu SR.

„Sme presvedčení, že po roku uvoľnenia „stop-stavu“ je žiadúce prehodnotiť podmienky a zbilancovať dosiahnutý pokrok v budovaní nových kapacít. Ak dôvodom pre nezvyšujúcu sa kapacitu je nedostatočná flexibilita sústavy, vyzývame MH SR a SEPS na urýchlené prijatie opatrení potrebných pre kvantifikáciu potreby novej flexibility, verejné deklarovanie tejto potreby a verejnú diskusiu s potenciálnymi investormi do OZE a akumulačných zariadení ale aj poskytovateľmi podporných služieb,“ uvádza sa v liste, kde signatári zdôrazňujú, že zo strany investorov je záujem o výstavbu veterných a fotovoltických elektrární, ako aj akumulačných zariadení.

Asociácie vo výzve uviedli aj šesť konkrétnych návrhov na zmenu podmienok. „Oceňujeme snahy ministerstva hospodárstva podporiť rozvoj nových kapacít úpravou legislatívy okolo lokálneho zdroja, no existujú aj ďalšie bariéry, na ktoré nesmú kompetentní zabúdať. Ministerstvu a SEPS-u sme dnes predstavili konkrétne návrhy, ktoré uľahčia rozvoj slnečných a veterných elektrární, ale aj batériových úložísk a umožnia Slovensku splniť ciele v oblasti elektroenergetiky do roku 2030. Sme zároveň pripravení diskutovať na odbornej úrovni o technických a obchodných riešeniach pre zlepšenie pripájania obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy SR, ako aj o možnostiach budúceho rozvoja samotnej sústavy,“ uzavrel Karaba.

Čítajte viac: