Krajiny EÚ podporili obmedzenie spotreby plynu až do marca 2024

29.3.2023 08:05

Krajiny podporili dobrovoľné obmedzenie spotreby plynu o 15% aj počas ďalšej vykurovacej sezóny. Zhodli sa na tom ministri energetiky EÚ, ktorí schválili návrh Európskej komisie na predĺženie tohto opatrenia, ktoré bolo premiérovo zavedené vlani, až do marca roku 2024.

Zdroj: Freepik

EÚ po ruskej vojenskej invázii na Ukrajine a v dôsledku kráteniu dodávok plynu zo strany Gazpromu prijala plán redukcie spotreby tohto fosílneho paliva vo výške 15% oproti priemernej spotrebe plynu za posledných päť rokov, pričom toto opatrenie sa aplikuje na obdobie od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023. Rada EÚ v utorok (28. marca 2023) dosiahla politickú dohodu o predĺžení uplatňovania dobrovoľného cieľa členských štátov o ďalší rok.

Nariadenie naďalej umožňuje Rade EÚ aktivovať „stav pohotovosti Únie“ v súvislosti s bezpečnosťou dodávok, pričom vtedy by sa zníženie dopytu po plyne stalo povinným.

„EÚ sa ešte úplne nevymanila z energetickej krízy a Rusko naďalej využíva energiu ako zbraň. Členské štáty EÚ musia byť solidárne a pripravené na budúcu zimu. Celková spotreba zemného plynu v EÚ od augusta 2022 do januára 2023 klesla o 19,3 %. Zníženie nášho dopytu po plyne nám umožnilo naplniť zásobníky, udržať ceny na nízkej úrovni a zabezpečiť viac dodávok energie. Je dôležité, aby sme tento trend udržali a zostali odolní,“ skonštatovala Ebba Buschová, švédska ministerka energetiky, podnikania a priemyslu.

Dobrovoľný cieľ znížiť spotrebu plynu v prijatom nariadení sa vzťahuje na obdobie od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 o 15% v porovnaní s priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022. Štáty si môžu vybrať opatrenia, ktorými chcú cieľ dosiahnuť.

Okrem toho sa členské štáty dohodli na zmene pravidiel nahlasovania. Členské štáty EÚ budú naďalej nahlasovať údaje o dosiahnutých úsporách, a to aspoň raz za dva mesiace alebo skôr. V prípade, že EÚ vyhlási stav pohotovosti, údaje budú nahlasovať každý mesiac. Členské štáty môžu v prípade záujmu nahlasovať rozdelenie spotreby energie podľa jednotlivých odvetví.

Rada EÚ zýároveň pridala nové ustanovenie na riešenie osobitnej otázky určenia referenčnej spotreby plynu v prípade zvýšenej spotreby  v členskom štáte v dôsledku prechodu diaľkového vykurovania z uhlia na zemný plyn. Okrem toho, flexibilné možnosti, ktoré majú k dispozícii krajiny EÚ na splnenie uvedeného dobrovoľného cieľa zníženia, sa nezmenili.