Únia stále hľadá zhodu v OZE cieľoch. Nemecko sa nečakane priklonilo k V4

12. 6. 2018

Zdroj: Council of the EU

Zástupcovia členských štátov sa na zasadnutí Rady EÚ v pondelok 11. júna venovali viacerým legislatívnym návrhom z tzv. zimného balíka vrátane novej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) a vytýčeniu cieľov do roku 2030.

„Bude pre nás dôležité stanoviť si realistickú mieru ambícií. Takú, ktorá nám umožní dosiahnuť cieľ v oblasti OZE nákladovo efektívnym spôsobom. Východiskové stanovisko Rady bolo 27 % a to je potrebné zohľadniť. Avšak môžeme podporiť zvýšený cieľ na úrovni 30 %, čo reflektuje výsledok našich rokovaní na neformálnej Rade v Sofii. Zároveň sme zdôrazňovali, že to už teraz predstavuje zásadný ústupok Európskemu parlamentu,“ tlmočila pozíciu Slovenska počas zasadnutia zástupkyňa stáleho predstaviteľa SR pri EÚ Petra Vargová.

Európsky parlament v priebehu mesiacov diskusií zvýšil svoje ambície a žiada záväzný cieľ až na úrovni 35 %. Hovorí sa však aj o kompromisnej úrovni 33 %.

Nemecký obrat?

Na jednej lodi so Slovenskom proti vyššej úrovni ambícií sú dlhodobo aj ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky. Mnohých však zaskočilo vyjadrenie nemeckého ministra hospodárstva Petra Altmaiera, ktorý zdôraznil, že Berlín podporuje „zodpovedné, ale dosiahnuteľné ciele.“ Nemecko je pritom priekopníkom tzv. Energiewende a investícií do obnoviteľných zdrojov energie.

Minister Altmaier však v Luxemburgu zdôraznil vysoké náklady, ktoré už teraz platia nemeckí daňovníci na podporu OZE, a tiež technické obmedzenia ďalšieho navyšovania ich rozvoja. Podčiarkol, že občania v Európe strácajú vieru v politiku práve preto, že sa stanovujú príliš ambiciózne ciele a následne sa potvrdzuje nenapĺňanie očakávaní.

EÚ podľa neho potrebuje kompromisný cieľ, pričom tiež poukázal na 30-percentnú dohodu z apríla v Sofii a vyzval Európsky parlament k ústupkom.

Na strane podporovateľov ambicióznych cieľov aspoň na úrovni 33 % však stojí početná skupina krajín vrátane Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Litvy, Luxemburska, Portugalska, Španielska, Švédska a Talianska. Už v stredu (13.6.) sa stretnú vyjednávači Rady EÚ v rámci trojstranného rokovania s Európskym parlamentom a Komisiou.

ACER sa zmení

Pozitívom pondelkového stretnutia bolo, že sa podarilo dohodnúť pozíciu členských štátov k nariadeniu o aktualizácii úlohy agentúry ACER. Tá bola zriadená v roku 2009 s cieľom koordinovať energetické regulačné úrady v Európe. Všetky členské štáty uznali, že je potrebné upraviť existujúci legislatívny rámec s cieľom opätovne vymedziť spôsob fungovania agentúry, jej úlohu a právomoci. Dohoda umožňuje začať rokovania v trialógu o výslednej podobe zmien.

Mohlo by vás zaujímať