V roku 2020 sa môžu pripojiť nové zdroje s výkonom 46 MW

28.6.2019

Budúci rok sa môže do sústavy pripojiť 34 MW obnoviteľných zdrojov energie a 12 MW kogeneračných zdrojov s právom na doplatok. Najväčšia kapacita bude k dispozícii na západe Slovenska.

Zdroj: Freepik

Slovensko sa zaviazalo zvýšiť do roku 2020 podiel obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie na 14 %. V roku 2017 sme však oficiálne vykázali len úroveň necelých 11,5 %, čo viedlo k zvýšeniu snáh štátu v tejto oblasti. Čerstvé údaje ÚRSO potvrdili pokles celkovej výroby elektriny z OZE aj v minulom roku. Na celkovej výrobe elektriny sa OZE podieľali len vo výške 17,53 % a na celkovej spotrebe elektriny dosiahli v roku 2018 len podiel 15,38 %.

Po rokoch stop stavu ministerstvo hospodárstva (MH) na základe dát od distribútorov elektriny umožnilo v aktuálnom roku pripojiť do sústavy OZE s celkovým inštalovaným výkonom 43 MW, pričom najväčší záujem prejavili investori na strednom Slovensku.

Dnes ministerstvo oznámilo inštalovaný výkon nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnou kombinovanou výrobou (KVET), na ktoré sa vzťahuje podpora formou doplatku, a tiež inštalovaný výkon pre lokálne zdroje, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť platiť tarifu za prevádzkovanie systému (TPS).

19 MW pre nedotované lokálne zdroje

Aj budúci rok je najväčšia časť koláča vyhradená pre lokálne zdroje, a to až 19 MW. V týchto zariadeniach sa vyrába elektrina z obnoviteľných zdrojov predovšetkým na pokrytie spotreby odberného miesta, ktoré je identické s odovzdávacím miestom. Tieto zelené zdroje nemajú nárok na priamu finančnú podporu, avšak štát im priznal úľavu tým, že sa na túto elektrinu nevzťahuje platba TPS.

MH sa v budúcom roku rozhodlo podporiť aj pripájanie nových kogeneračných zdrojov. Ich kumulovaný inštalovaný výkon bude na celkom Slovensku ohraničený výškou 12 MW, pričom si ich jednotlivé distribučky rozdelia rovnakým dielom.

Na území Západoslovenskej distribučnej bude možné v roku 2020 pripojiť nové zdroje s výkonom 17 MW, z toho 8 MW sa vyčlenilo na lokálnej zdroje, 5 MW na ostatné OZE a 4 MW pre nové kogeneračné zariadenia.

Celkovo 15 MW bude k dispozícii na strednom Slovensku, kde prevádzkovateľ regionálnej distribučnej sústavy vyhradí 6 MW pre lokálne zdroje, 5 MW pre ostatné obnoviteľné zdroje a 4 MW pre KVET.

Výrobcovia elektriny, ktorí sa budú chcieť budúci rok pripojiť do sústavy na území Východoslovenskej distribučnej, sa musia podeliť o kumulovaný inštalovaný výkon 14 MW. Z toho 5 MW budú môcť využiť lokálne zdroje, ďalších 5 MW ostatné dotované OZE a 4 MW kogeneračky.

Po lete by sa mal spustiť aj tender na výrobné zariadenia s inštalovaným výkonom od 10 kW do 50 MW, ktoré v prípade úspechu v aukcii budú mať nárok na novú formu zákonnej podpory, ktorým je príplatok.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK