26. 1. 2022
Turbulencie na spote sa stali osudnými aj pre alternatívneho dodávateľa Twinlogy. Jej niekdajší odštepný závod, v súčasnosti už iba personálne prepojená spoločnosť Greenlogy, ktorá sa špecializuje na dodávku zelenej elektriny, tiež oznámila, že od 1. februára 2022 končí s dodávkou plynu a sústreďuje sa výlučne na elektrinu.

Spoločnosť Twinlogy je ďalšou zo skupiny alternatívnych dodávateľov na Slovensku, ktorý po vzore Slovakia Energy neustál búrlivý vývoj na trhu s energiami. Ako vlastník subjektu je vedená firma Arca Capital Slovakia, dcéra investičnej skupiny Arca Capital prechádzajúca momentálne reštrukturalizáciou. O problémoch Twinlogy sa špekulovalo už dlhšie, udalosti však v posledných dňoch nabrali rýchly spád a odchod z trhu potvrdil aj samotný dodávateľ.
Minulý týždeň oznámil prevádzkovateľ plynárenskej distribučnej siete, spoločnosť SPP – distribúcia, že subjekt Twinlogy stratil spôsobilosť na dodávku zemného plynu. S platnosťou od 21. januára 2022 po dobu 3 mesiacoch zabezpečí dodávky pre zraniteľných odberateľov tejto spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako vysúťažený dodávateľ poslednej inštancie (DPI). Pri zemnom plyne mala Twinlogy vo svojom portfóliu 447 odberných miest.
OKTE ukončil zmluvu o zúčtovaní odchýlky s Twinlogy
To, že rovnaký postup možno očakávať aj pri dodávke elektriny, naznačil ešte minulý týždeň aj generálny riaditeľ spoločnosti Peter Kalman v liste zákazníkom, ktorý bol zverejnený aj na firemnom webe. Oficiálne potvrdenie prišlo od spoločnosti OKTE, ktorá dnes (25. januára 2022) ukončila s Twinlogy zmluvu o zúčtovaní odchýlky. Počet odberných miest tejto spoločnosti sa pohyboval v tisíckach. Okrem domácností išlo aj o malé a veľké podniky.
Dodávateľ si účtuje za obdobie v rámci DPI maximálne ceny za dodávku, ktoré schvaľuje ÚRSO a sú iné ako bežné cenníkové ceny. Ako však budú dodávatelia DPI postupovať voči odberateľom Twinlogy nie je jasné. Po tom, čo vlani spadli do siete DPI tisíce zákazníkov Slovakia Energy sa rozprúdila diskusia o systémových zmenách nastavenia tohto inštitútu.
Väčšina domácností napokon zostala u tradičných dodávateľov, ktorí im po diskusiách s MH SR a ÚRSO ponúkli dodávku za rovnakých podmienok ako svojim existujúcim odberateľom a neuplatňovali drahšiu sadzbu DPI. Hoci dotknutí zákazníci mohli prejsť aj ku konkurencii, záujem alternatívnych dodávateľov o zazmluvnenie dotknutých domácnosti bol minimálny.
Na dôvod sme sa ešte v októbri minulého roka pýtali aj Petra Kalmana. V reakcii pre portál energoklub.sk vtedy generálny riaditeľ Twinlogy vysvetlil, že cenová regulácia na Slovensku pri dodávke elektriny pre rok 2022 vychádza z burzových cien počas prvých šiestich mesiacov tohto roka. „Tento nesúlad spôsobuje, že elektrina dnes stojí dvakrát viac, ako je jej regulovaná predajná cena. Potenciálna škoda, ktorá dodávateľom môže pri prevzatí niekoľko stotisíc odberných miest Slovakia Energy vzniknúť sa odhaduje na desiatky miliónov eur. Ak by išlo o rozdiel pár eur, problém by to určite pre nikoho nebol. Rozdiel však napríklad pri elektrine vychádza na cca. 70 eur. Pri plyne o trochu menej,“ poznamenal vtedy Kalman.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.
Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.