Tohtoročnou prioritou ministerstva hospodárstva sú reforma OZE aj TPS

11.1.2018

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

Minister hospodárstva Peter Žiga vo štvrtok 11. januára predstavil priority svojho rezortu pre rok 2018. Ako prvej oblasti sa venoval energetike. Čo pripravuje?

Prebiehajúca novela 

Na úvod šéf ministerstva hospodárstva (MH) pripomenul, že v procese medzirezortného pripomienkového konania je aktuálne novela zákona o energetike, ktorá do našej legislatívy zavedie dodatočné požiadavky Európskej komisie vzťahujúce sa ešte k 3. energetickému balíčku z roku 2009. Znížiť sa majú povinnosti pre odberateľov energií a upraviť podmienky vydávania povolení pri distribúcii plynu.

Zaviesť sa má tiež definícia elektromobility a stanoviť, že poskytovatelia služieb nabíjania nebudú musieť spĺňať náročné podmienky výrobcov elektriny alebo poskytovateľov energetických služieb. Prvý projekt dotácií na elektromobily a hybridy ministerstvo predĺžilo do konca prvého polroka 2018. Pripravuje však už ďalšie kroky, a to príspevok pre mestá a obce na vybudovanie nabíjacích staníc a tiež vzdelávací program.

OZE a kogenerácia

Oveľa očakávanejšia je podľa Žigu novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov (OZE). Pracovná skupina na MH sa tým zaoberá už od roku 2016. Zdôraznil, že ministerstvo sa chce vyhnúť zaťaženiu cien koncových odberateľov. „Nový systém chcem postaviť nákladovo efektívnejšie a s čo najmenším dopadom na koncové ceny,“ uviedol Žiga s tým, že pôjde o model vyhlasovania aukcií, ktorý sa stáva v Európe štandardom. Práva existujúcich výrobcov sa majú zachovať, formy podpory pre novo inštalované zdroje sa obmedzia. 

Vyzdvihol dve novinky, a to centralizáciu výkupu prostredníctvom jednotného výkupcu elektriny z OZE a KVET namiesto súčasných troch výkupcov a tiež inštitút lokálneho zdroja, ktorý by mal pomôcť najmä podnikateľom a tiež prispieť k zvyšovaniu podielu OZE.

„Súčasne budeme reformovať TPS-ku,“ potvrdil minister Žiga s tým, že koncovú cenu elektriny chcú znížiť podnikom, ktoré platia viac než ich konkurencia v susedných krajinám. Týkať sa to má asi 200 podnikateľských subjektov z energeticky náročných odvetví.

Zníženie tarify za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej sa dotujú obnoviteľné zdroje, kogenerácia elektriny a tepla a spaľovanie domáceho uhlia, sa však nebude týkať bežných občanov a domácností, keďže ceny elektriny u týchto odberateľov sú nižšie než priemer EÚ. Zmeny v oblasti podpory OZE a KVET by mali platiť od roku 2019. Viac o zmenách v tejto oblasti, ktoré minister hospodárstva naznačil, sa dozviete napríklad v tomto článku z vlaňajšieho leta.

V diskusiách s ministerstvom financií sa ešte stále hľadá spôsob ako zaistiť približne 80 – 100 miliónov eur na vykompenzovanie zníženia platieb od podnikov do systému podpory. Môže ísť o príspevok zo štátneho rozpočtu, úver alebo iný zdroj.

Energetický holding

V prvom polroku chce ministerstvo priniesť viac informácií o budovaní energetického holdingu. Pod súčasný štátny SPP by mali prejsť podiely štátu v distribučných firmách, teplárňach atď. Žiga označil SPP za najsilnejší energetický podnik, ktorý na Slovensku máme“, preto chce tradičnú plynárenskú časť rozšíriť na širšiu energetickú. 

Ministerstvo aktuálne študuje vypracovanú ekonomickú a právnu analýzu. 

Útlm baníctva

Minister Žiga potvrdil, že Európska komisia má záujem o postupný útlm baníctva v Európe a rokuje o tom aj so slovenskou vládou. Diskusie o ukončení ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre sa pohybujú v časovom rámci 2022 – 2030. Míľnikmi sú rekonštrukcia transformačnej stanice v Bystričanoch a platnosť rozhodnutia MH o všeobecnom záujme.

Rezort hospodárstva s Bruselom diskutuje o možnosti podpory pre transformáciu regiónu v oblasti čerpania štrukturálnych fondov i výstavby cestnej infraštruktúry, keďže bude potrebné zaistiť logistiku pre investorov aj ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK