Štát prispeje na výstavbu nabíjačiek. Samosprávy varuje pred špekulantmi

28.6.2019

Na budúci týždeň predstaví rezort hospodárstva podmienky pre získanie podpory na výstavbu nabíjačiek. Úradníci sa s výzvou poponáhľali. Ohlásenie mali urýchliť aj zavádzajúce ponuky niektorých podnikateľov, ktorí začali obiehať samosprávy s ponukou sprostredkovania príspevku ešte pred samotným vyhlásením výzvy. 

Zdroj: Freepik

O dotácie na výstavbu nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá budú môcť žiadať obce, mestá a vyššie územné celky. Možnosť čerpať dotácie pre samosprávy bude mať viacero etáp. Ďalšie detaily sa dozvieme už na budúci týždeň. Z akčného plánu rozvoja elektromobility vyplýva, že na tento účel má byť pre rok 2019 vyčlenená suma 1 milión eur. Výška dotácie poskytnutá pre jedného uchádzača by sa mala indikatívne pohybovať v rozmedzí 2500 až 5000 eur. Štát by mohol samosprávam preplatiť až 95 % z celkových oprávnených nákladov. 

Ministerstvo hospodárstva konzultovalo podmienky programu a nastavenie technických špecifikácií v rámci pracovnej skupiny pre elektromobilitu. K jej členom patria Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), prevádzkovatelia trojice regionálnych distribučných sústav, Zväz automobilového priemyslu SR, ale aj zástupcovia ďalších ministerstiev.  

„Šmejdi“ v elektromobilite?

Ministerstvo zároveň upozorňuje na špekulantov. Vyskytli sa totiž prípady, kedy niektorí podnikatelia ešte pred samotným vyhlásením schémy kontaktovali zástupcov samospráv s ponukou, že im sprostredkujú príspevok na výstavbu nabíjačiek. „Treba zdôrazniť, že až oficiálnym vyhlásením výzvy na stránke ministerstva sa všetci aktéri definitívne dozvedia konkrétne podmienky pre poskytnutie dotácie, vrátane výšky podpory,“ upozorňuje MH SR s tým, že obec musí postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.

SEVA preferuje mestské nabíjanie

Dotačný program pre nabíjaciu infraštruktúru by mal byť podľa šéfa SEVA zameraný prioritne na urbánne nabíjanie. „Dnes potrebujeme najmä infraštruktúru pre mestské nabíjanie, menej DC rýchlonabíjačky. Aby ste mali možnosť odparkovať svoj elektromobil niekde na sídlisku a nabíjať ho počas noci. Takéto riešenie je lacnejšie z pohľadu prevádzky aj inštalácie, zároveň sú tam aj iné synergie. Najmä s takýmito nabíjacími stanicami je možné rozvíjať inteligentné nabíjanie, ktoré správnym riadením alebo dokonca agregáciou umožňuje využívať elektromobily aj pre podporu stability distribučnej sústavy," vysvetlil Patrik Križanský v nedávnom rozhovore pre portál energoklub.sk.

Okrem nabíjačiek sa čaká aj na vyhlásenie výzvy na podporu nákupu elektromobilov a plug-in hybridov. Má ísť o pokračovanie pilotného programu. Prijímateľom pomoci majú byť súkromné osoby a podnikatelia. Štát počíta s rozpočtom programu 5 milión eur. V tejto chvíli nie je známe, či bude program opäť v gescii Zväzu automobilového priemyslu SR.  

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK