SIEA predĺžila Zelenú domácnostiam II o štyri nové kolá

11.7.2019

O dotácie na malé OZE budú môcť domácnosti v roku 2019 požiadať ešte deväťkrát. SIEA doplnila do harmonogramu programu Zelená domácnostiam II štyri kolá.

Zdroj: Freepik

Zelená domácnostiam II sa nekončí v septembri 2019 ako sa predpokladalo. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) informovala, že poukážky na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie môžu záujemcovia získať v ďalších štyroch kolách, ktoré budú vyhlásené od 17. septembra v týždenných intervaloch. Prvé z nich bude určené pre slnečné kolektory, nasledovať majú fotovoltické panely a tretie kolo je venované obľúbeným tepelným čerpadlám. Derniéra programu je plánovaná na 22. októbra a bude patriť kotlom na biomasu.

Dodatočne pridané kolá umožnia podľa využiť zvyšný rozpočtové prostriedky a zároveň získať poukážku tým domácnostiam, ktoré potrebujú zariadenia využívať ešte v aktuálnom roku. „Keďže na inštaláciu zostávajú rovnako ako v minulosti tri mesiace, predpokladáme, že veľká časť žiadostí o preplatenie poukážok bude podaná koncom roka, prípadne až v ďalšom roku. Väčšina prostriedkov poskytnutých na doplnené kolá tak bude do čerpania zarátaná až v rámci sumy určenej na rok 2020,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická. 

Favoritom sú tepelné čerpadlá

Na obľúbené tepelné čerpadlá pôjde viac peňazí. V najbližšom kole, ktoré bude vyhlásené 3. septembra 2019, bude rozpočet pre tepelné čerpadlá navýšený na hodnotu 1,5 milióna eur. SIEA týmto krokom reaguje na pretrvávajúci záujem o inštaláciu tepelných čerpadiel zo strany slovenských domácností. V 15. kole, ktoré bolo otvorené tento týždeň 9. júla 2019, sa alokácia 1 500 000 eur vyčerpala po štvrtej minúte. Vydali sme 508 poukážok,zhodnotil komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.   

SIEA momentálne eviduje 1 307 platných poukážok na tepelné čerpadlá v hodnote 3,9 milióna eur. Ich inštalácia je finančne náročnejšia, preto aj maximálny príspevok je dvakrát vyšší v porovnaní s inými  zariadeniami. Podpora čerpadiel pravdepodobne prekročí 6,3 miliónov, čo je takmer polovica zo sumy, ktorá by mala byť využitá na tohtoročné inštalácie.

Momentálne bolo podľa SIEA vydaných viac ako 4 500 platných poukážok v hodnote 8,8 milióna eur. Do konca roka plánuje štátna agentúra vyhlásiť ešte deväť kôl v celkovej hodnote 5,9 milióna eur. Najbližšie kolo na kotly na biomasu bude otvorené 23. júla 2019.

Viac informácií nájdete TU

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK