OKTE: V siedmej aukcii záruk pôvodu elektriny sa zobchodovalo 202,8 GWh

10. 5. 2022

V poradí siedme pokračovanie elektronickej aukcie záruk pôvodu elektriny z OZE a VÚ KVET spoločnosti OKTE prinieslo obmedzenú ponuku a vysoký dopyt účastníkov. Aj vzhľadom na situáciu na trhu sa opäť podarilo predať celé ponúkané množstvo 202,8 GWh, pričom vyvolávacia cena obchodov vzrástla priemerne o 55%. 

Zdroj: Freepik

Spoločnosť OKTE minulý týždeň (5. mája 2022) zrealizovala v systéme XMtrade®/ZPE v poradí siedmu aukciu záruk elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny (VÚ KVET). Do aukcie vstúpili záruky z vodných a solárnych zdrojov v celkovom objeme 202 771 MWh - od spustenia aukcií najmenej.

Pre záujemcov boli v ponuke záruky z vodných zdrojov v objeme 142 893 MWh, ktoré je možné uplatniť v intervale 6 až 9 mesiacov. Ich vyvolávacia cena bola 0,75 EUR/MWh.

Účastníkom aukcie boli k dispozícii aj záruky vyrobené vo fotovoltických elektrárňach v obmedzenom objeme 58 879 MWh s rovnakým intervalom uplatnenia od 6 do 9 mesiacov. Vyvolávacia cena bola stanovená v oboch prípadoch na úrovni 0,75 EU/MWh.

Siedmej aukcie OKTE sa podobne ako naposledy zúčastnilo 12 subjektov. Výsledkom je predaj celého množstva, ktoré bolo k dispozícii a zároveň najvyššia priemerná cena obchodov na úrovni 1,16 EUR/MWh (od poslednej aukcie to predstavuje nárast o 35%). Minimálna cena obchodov bola 1,02 EUR/MWh, maximálna cena 1,36 EUR/MWh.

 

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať