Najväčšia tepláreň v Banskej Bystrici chystá modernizáciu. Končí jej nárok na doplatok

4.4.2019

Tepláreň Radvaň z portfólia STEFE plánuje výmenu kogeneračnej jednotky. Koncom novembra 2019 jej totiž po 15 rokoch vyprší právo na doplatok. Po rekonštrukcii ho bude môcť ďalej poberať. 

Zdroj: Archív MJ

Tepláreň Radvaň zásobuje teplom husto obývané sídliská v Banskej Bystrici. Spoločnosť STEFE Banská Bystrica, ktorá je súčasťou rakúskej energetickej skupiny Energie Steiermark AG, sa rozhodla pre výmenu plynovej spaľovacej turbíny s inštalovaným výkonom 5,2 MW a spalinovým kotlom s tepelným výkonom 8900 kW.

Zariadenie bolo pôvodne uvedené do prevádzky ešte v roku 1999 a po následnej rekonštrukcii spustené v novembri 2004. Keďže ide o vysoko účinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET), dostáva podporu formou výkupnej ceny. Tá sa skladá z doplatku, na ktorý prispievajú všetci odberatelia elektriny, a z ceny na straty, ktorú dosiaľ vyplácali regionálni distribútori.

V roku 2017 bol napríklad teplárni Radvaň vyplatený doplatok za elektrinu vo výške takmer 600 tisíc eur. Hoci presná výška doplatku sa každoročne líši v závislosti od výroby, počas obdobia 15 rokov by mohla predstavovať dotáciu od spotrebiteľov vo výške približne 9 miliónov eur. Minulý rok vykázala spoločnosť celkovú účinnosť kombinovanej výroby na úrovni 90,67 % a podiel dodávky tepla pre verejnosť prostredníctvom CZT predstavoval necelých 38 %.

Nárok na podporu mala mať kogeneračná jednotka v teplárni Radvaň len do 30. novembra 2019. Vďaka minuloročnej novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov a kogenerácie, konkrétne novému § 3c, bude môcť po modernizácii opäť poberať doplatok ďalších 15 rokov a nemusí v prípade záujmu o podporu súťažiť v aukcii. 

Víťazom tendra na modernizáciu zdroja  sa stala spoločnosť Engul z Martina. Predmetom dodávky je trojica kogeneračných jednotiek na báze spaľovacích plynových motorov. Hodnota zákazky je 3,85 milióna eur bez DPH. Súčasťou služieb je montáž zariadenia so skúškami a uvedením do prevádzky či zaškolenie obsluhy. Dodávateľ by mal stihnúť inštaláciu a naštartovanie technológie do začiatku novej vykurovacej sezóny.

Odkúpili aj zdroj na biomasu

Tepláreň Radvaň dodáva teplo pre každého piateho odberateľa v Banskej Bystrici. Ide predovšetkým o trojicu veľkých sídlisk: Radvaň, Fončorda a Podlavice.

V areáli teplárne sa nachádza aj biomasová kotolňa, ktorú dlhodobo prevádzkoval externý subjekt, spoločnosť innogy Solutions. Od januára 2019 sa novým vlastníkom zdroja stala spoločnosť STEFE ECB. Hodnota transakcie nebola zverejnená.

Nová akvizícia je prirodzeným krokom. Kotolňa s inštalovaným výkonom 2x4 MW sa nachádza len niekoľko metrov od teplárne Radvaň, ktorá je od spustenia výroby tepla v roku 2012 jej výlučným odberateľom. Objem výroby tepla v kotolni je dlhodobo stabilný. V roku 2017 bol na úrovni 33 GWh.

Po skončení vykurovacej sezóny plánuje nový vlastník optimalizačné opatrenia. Po vlaňajšej revízii zdroja avizuje spoločnosť ďalšie opatrenia v oblasti údržby. Zaobstarať chce novú pec a váhu na meranie vlhkosti štiepky. Do roku 2025 budú inštalované e-filtre kvôli splneniu emisných limitov.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK