MH SR zadotuje úspory energie v podnikoch z Bratislavského kraja

3.4.2019

Rezort hospodárstva chystá dotácie pre podnikateľské subjekty pôsobiace v Bratislavskom kraji. Využiť ich budú môcť na opatrenia vyplývajúce z energetických auditov. Vyhlásenie výzvy sa očakáva na jeseň.  

Zdroj: Freepik

Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje novú výzvu na realizáciu opatrení, ktoré budú zamerané na podporu energetickej efektívnosti pre podnikateľov z Bratislavského kraja. Na veľtrhu Coneco o tom informovala Kvetoslava Šoltésová zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Výzva bude cielená na podniky vykonávajúce hospodársku činnosť, v rámci bodovania majú byť zvýhodnení priemyselníci. Agentúra SIEA bude podporný program zastrešovať. 

Predpokladaný rozpočet výzvy by mal dosiahnuť okolo 300 000 eur. Intenzita pomoci pre malé a stredné podniky bude predstavovať 50 %, pre veľké podniky 40 %. Kvetoslava Šoltésová zdôraznila, že z pohľadu prihlášky nie je sídlo podnikateľa rozhodujúce, no samotná výroba musí prebiehať na území Bratislavského samosprávneho kraja.

Podľa Šoltésovej možno očakávať, že financie budú využité na projekty skôr menšieho charakteru. Môže ísť o opatrenia uvedené v energetickom audite ako sú zateplenie budovy, modernizácia energetických zariadení, rekonštrukcia systémov výroby stlačeného vzduchu, rozvodov energie, prípadne modernizácie systému vonkajšieho osvetlenia systému, ktoré prispejú k zníženiu spotreby primárnych energetických zdrojov.

Vyhlásenie výzvy je plánované na september 2019. „Oznamujeme to preto takto dopredu, aby podniky boli pripravené,“ poznamenala Šoltésová. Ako ďalej zdôraznila, treba počítať s tým, že samotná výzva, od vyhlásenia po realizáciu a vyhodnotenie, prebehne v relatívne krátkom čase, pretože už na budúci rok v marci sa končí rozpočtové obdobie.

Schéma novej výzvy bola minulý týždeň odsúhlasená na úrovni Ministerstva hospodárstva SR. V nadväznosti na to podlieha schváleniu Protimonopolného úradu SR.

Podpora je naviazaná na zákon č. 71/2013 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MH SR. V roku 2017 bola na jeho základe vyhlásená schéma na vykonanie energetických auditov mikro, malých a stredných podnikov so sídlom v Bratislavskom kraji. Záujem žiadateľov bol však nízky. Šoltésová si to vysvetľuje tým, že ak firmy nevidia šancu získať príspevok tiež na realizáciu opatrení, výzva pre nich nie je zaujímavá.

Ďalšia výzva súvisiaca s predmetným zákonom je schéma minimálnej pomoci na podporu zvyšovania energetickej účinnosti distribúcie tepla v Bratislavskom kraji. Ukončená bola koncom februára 2019 a momentálne prebieha realizácia projektov, ktoré musia byť ukončené do konca septembra 2019. Krátky čas na prípravu aj realizáciu výziev je podľa Šoltésovej dôsledkom toho, že financie pochádzajú z rozpočtovej kapitoly MH SR. Z tohto dôvodu sa musia zúčtovať v priebehu jedného rozpočtového roka. 

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK