MH mení perspektívu výroby elektriny na Slovensku

30.8.2018

Projekt nového jadrového bloku sa neoplatí a prečerpávacej elektrárni Ipeľ vypršalo osvedčenie. Spustenie 3. a 4. bloku Mochoviec sa odsunulo. Paroplyny naopak ožívajú. Investori chcú stavať malé kogeneračné zdroje a OZE, pričom šancu má aj fotovoltika.

Zdroj: Freepik

Ministerstvo hospodárstva (MH) vo svojej pravidelnej monitorovacej správe o bezpečnosti dodávok elektriny za rok 2017 prekreslilo predpovede výroby aj spotreby elektriny pre najbližšie roky aj v horizonte do roku 2030.

Ak by prepočty vyšli, už v roku 2020 by sme ročne mohli vyrábať o 3 TWh elektriny viac než doma spotrebujeme.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR

V prípade viacerých výrobných zdrojov a projektov ministerstvo upravilo tradičné formulácie.

Nebude nová atómka, ani prečerpávačka

Ešte vlani MH tvrdilo, že Nový jadrový zdroj (NJZ) v Bohuniciach by bol „najvýznamnejším perspektívnym projektom slovenskej energetiky v dlhodobom horizonte.“

V apríli 2016 projekt s odhadnutým rozpočtom 4 – 6 miliárd eur získal kladné stanovisko od rezortu životného prostredia. Výstavba sa mala začať už v roku 2021.

Teraz už ministerstvo hospodárstva zdôrazňuje, že vzhľadom na avizované predĺženie životnosti bloku V2 v Bohuniciach, kde už prebehli aj potrebné technické a bezpečnostné opatrenia podľa požiadaviek jadrového úradu, a tiež vzhľadom na potreby pokrytia očakávaného dopytu by uvedenie NJZ do prevádzky pripadalo do úvahy najskôr po roku 2035.

Súbeh V2 a NJZ by sústava vzhľadom na veľkú kumuláciu výkonu takmer v jednom mieste nezvládla. Problémom tiež je, že nový inštalovaný výkon 1200 MW by si podľa európskych štandardov ENTSO-E vyžiadal adekvátny dodatočný regulačný výkon pre prípad výpadku. Ten však vonkoncom k dispozícii nemáme.

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK