Eustream pomôže s unbundlingom na Ukrajine

7.4.2019

Na reforme ukrajinského trhu s plynom bude so štátnym Naftogazom a ďalšími firmami spolupracovať aj päť európskych prepravcov vrátane spoločnosti Eustream. 

Zdroj: Freepik

Ukrajinské energetické spoločnosti Naftogaz, Ukrtransgaz a Mahistralni Gazoprovody Ukrainy ohlásili vytvorenie pracovnej skupiny s piatimi poprednými európskymi prevádzkovateľmi prepravných sústav. Jej súčasťou je aj slovenský prepravca Eustream. Cieľom skupiny je pomôcť Ukrajine s prebiehajúcim procesom unbundlingu. 

„Spolupráca si kladie za cieľ pomôcť ukrajinskej strane s vytvorením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete v zmysle európskych pravidiel, pričom európski partneri sa budú môcť následne zapojiť aj do jeho prevádzkovania,“ konštatuje sa v tlačovej správe publikovanej na webe Naftogazu.

Členmi pracovnej skupiny sú nasledovní operátori: GRTgaz S.A. (Francúzsko), N.V. Nederlandse Gasunie (Holandsko), Snam S.p.A. (Taliansko), Eustream, a.s. (Slovensko) a Fluxys S.A. (Belgicko).

V súčasnej fáze budú odborníci zo spomenutých spoločností podporovať vytvorenie nezávislého prevádzkovateľa prepravnej sústavy na Ukrajine vrátane jeho aplikácie pre certifikáciu u ukrajinského regulátora (NEURC) a Sekretariátu energetického spoločenstva (Energy Community Secretariat). Prispieť majú aj k plánu modernizácie prepravnej sústavy s cieľom zabezpečiť technickú spoľahlivosť a efektivitu.

Európski prepravcovia majú poskytovať poradenstvo a zúčastňovať sa na spoločných zasadnutiach predstavenstva Naftogazu a komisie pre unbundling v rámci dozornej rady. O ďalšej spolupráci prevádzkovateľov so spoločnosťou Mahistralni Gazoprovody Ukrainy sa bude rokovať samostatne.

Mohlo by vás zaujímať

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby. Viac informácií OK