Čo prinieslo pripojenie Slovenska k intra-day trhu s elektrinou v EÚ?

21. 6. 2023

Vďaka jednotnému vnútrodennému trhu s elektrinou v rámci EÚ, ku ktorému sa koncom minulého roka pripojila prostredníctvom svojej platformy aj spoločnosť OKTE, došlo k zvýšeniu likvidity obchodovania v SR. Už po piatich mesiacoch od spustenia projektu objem obchodov prekročil celoročnú hodnotu z roku 2022.

Zdroj: Freepik

V závere minulého roka sa slovenská obchodná oblasť stala súčasťou jednotného vnútrodenného trhu s elektrinou v EÚ. V rámci štvrtej vlny rozširovania projektu Single Intraday Coupling – SIDC (predtým známy ako XBID) sa okrem Slovenska stalo novým účastníkom aj Grécko. O skúsenostiach z prvého polroku hovoril na konferencii SPX Ján Kaiser zo spoločnosti OKTE, ktorá je koordinátorom projektu. Zástupca OKTE pritom označil proces spustenia projektu, ktoré prebehlo 30. novembra 2022, za bezproblémové.

Od roku 2016 prevádzkuje OKTE pre účastníkov trhu s elektrinou v SK obchodnej oblasti aj platformu priebežného vnútrodenného obchodovania. Účastníci trhu si podľa neho vlani na novinky zvykali postupne. „S tým narastala aj likvidita, ktorá sa zvyšovala. Prvé mesiace bol markantnejší nárast pri 60- minútových produktoch, na ktoré sú účastníci zvyknutí,“ informoval Ján Kaiser. Organizátor krátkodobého  trhu s elektrinou OKTE pripojením k projektu implementoval riešenie, ktoré umožní obchodovanie v 15-minútových intervaloch (15 min produkty). „Nárast tam bol tiež, ale prirodzene trochu opatrnejší.“

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu portálu.

Členstvom v platforme ENERGOKLUB® získate okrem prístupu k exkluzívnemu obsahu aj množstvo ďalších výhod.

Pridajte sa k nám!
Už máte prístup?

Mohlo by vás zaujímať